14722145831_f176384656_b
Madde 5
Ağustos 1980
1. Yaş

İzmir’de doğdum. Benden 3 yaş büyük ablam ve 2 yaş küçük erkek kardeşim var. Beş sene önce köyde, doğumdan bir ay sonra ölen Hakan abimden sonra ilk erkek çocuk olduğum için değerliydim. Her doğulu gibi bizim evde de pipili çocuk olması övünülecek bir şeydi. O zamanlar fotoğraf çekmeye merak sarmış olan babamın otantik battaniye üzerinde bana artist pozlar verdirdiği retro çerçeveli eski fotoğrafı hala saklıyoruz.

İnsan beş yaş öncesini pek hatırlamıyor, ben de öyle. Ama şuna eminim: süper zeka falan değildim. Zaten doğada en zayıf yavru insandır. Aslan ve insan yavrusunu yan yana bıraksalar, aslan insanı yer ve hayatta kalır; fakat insan çaresiz ve muhtaçtır. Zekası gelişmiş insan, çocuklarını aşırı kontrol ederek zekalarını köreltmiştir.

Yavru köpek örneği de tıpkı buna benzer:
Evinize yavru bir köpek alırsınız. Yeni doğmuş, annesinden sonra ilk kez sizi görüp benimseyen. O kadar muhtaçtır ki; onu büyütüp beslemezseniz açlıktan ölebilir. Belli olgunluğa ulaştıktan sonra artık size bağlanmıştır. Sorumluluk sırası ona geçmiştir ve artık o sizi koruyacaktır.

49103342436_74d6be2ef1_b
This photo was taken by Patrick Illhardt

Doktrin: “Ölümü ortadan kaldırırsanız, doğum gereğini de ortadan kaldırırsınız.” – George Bernard Shaw