Sf: 15
Giriş
Bu Kitabı Niçin Okumalısınız?
Bu kitabı satın aldıysanız hırslı ve azimli birisiniz demektir. Satın almadıysanız, size biri tarafından verildiyse de, o zaman bu kitabı size veren kişi sizin azimli biri olduğunuzu düşünüyor.
CEO, o şirketin tüm maddi varlığını ve geleceğini yönetme konusunda stratejik sorumluluklar üstlenmiş kişidir. Değişik kültürlerde bu konumdaki profesyonellere CEO dışında, Genel Müdür, Yürütme Kurulu Başkanı, askeri söylemlerle Kurmay (hatta General), Beyin gibi sıfatlar da verilmektedir. 

Sf: 19
Her Zaman Size En Yüksek Ücretin Teklif Edildiği İşi Seçin
Ne kadar yüksek ücretle çalışırsanız üst yönetimin o kadar dikkatini çekersiniz.
Ne kadar para alırsanız sizden şirketinize o kadar katkıda bulunmanız beklenecektir.

Sf: 22
Oysa müşteri odaklı günümüz dünyasında, içinde müşteriyle bire bir temas kurma görevi bulundurmayan her türlü iş önemsizdir.
Sf: 23
Oysa bu işler hiç de böyle yürümez.

Sf: 24
O şirkette en tepeye ulaşmak için hangi yetenek ve uzmanlıkların gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız. Sizin sorumluluğunuz işte bu deneyimi edinmektir.

Sf: 25
IV. Müşteri Edinin; Edinmekle Kalmayın, Onları Elinizde Tutun.
Genel olarak, bir şef ya da müdür yükseldikçe, firma büyüdükçe, mevcut veya potansiyel müşterilerle irtibatı azalır.
Üst düzey yöneticiler şirketleri yapılandırırlar, iş bölümünü düzenlerler ve sorun anında müşteriye daha yakın makamları gösterip” onlar müşteriye benden iki üç kat daha yakın” diyerek işin içinden çıkarlar. Lafa bakın!

Sf: 26
Çünkü müşteriyle uğraşmak zordur. Müşteriler satıcıları tersler, pazarlık yapar, olmayacak taleplerde bulunur, her istekleri yerine getirilsin ister ve tüm bunların üzerine sadık olmak için de bir mecburiyet hissetmez. Öte yandan masa başı işleri daha kolay, daha kurumsal ve insanın başını daha az ağrıtacak görevler içerir.
Onlar yeni ürünler ve yeni buluşlar için fikir üretenlerdir. Ürünlerinizin kalite ve zamanlaması konusunda size erken uyarı sinyallerini gönderenler onlardır. Onlar, rakipleriniz hakkında bilgi sahibidirler. Müşterinizi bilmek, geleceğinizi bilmektir.

Sf: 27
Dikkat edin, şirketlerinde bir yerlere varmak için çabalayanlar genelde bununla o kadar meşguldür ki, vücutlarına ayırdıkları vaktin azlığından dolayı belki yaklaşık yüzde doksanı arzu ettikleri fiziğin çok gerisindedir.

Sf: 29
Herkesin yapmaya bayılmayacağını bildiğiniz bir şey yapın. Bu size zorlu ve sağlam bir kişiliğe sahip olduğunuz hissini vermekle kalmayıp aynı zamanda kendinizi kendi gözünüzde diğerlerinden ayıracaktır.

Sf: 30
Odun kesin, yazın, bahçede çalışın, King Lear’ı okuyun ama her ne yapacaksanız yalnız yapın. Tek başına yapılacak bir şey yapın.

Sf: 31
VII. Kötü Bir Anıyı Asla Kağıda Dökmeyin.
Bir iş arkadaşınızı eleştirin, küçümseyin, hafife alan veya onu yaralayacak bir notu asla yazıya dökmeyin. Kinayeli, ukalaca ya da acımasız bir dille yazılacak öylesine bir nottan dahi kaçının. Bir öfke veya hiddet anında yazılmış bir notu, notun yazıldığı kişiye göndermektense mutlaka kaçının.
Dünya küçük, iş dünyasıysa daha da küçüktür. İnsanlar terfi eder, şirket değiştirir, hatta bazen meslek değiştirir, güçlü arkadaşlar edinir ve tüm bunlar bu küçük dünyada ve sizin kırk-elli yıllık kariyeriniz döneminde cereyan eder. Şirketler bile birleşir, ayrılır, yeni oluşumlar satın alır veya kendi satılır. Kendi yaratacağınız düşmanların karşısına ne zaman ve nerede çıkacağını bilemezsiniz.

Sf: 32
Enerjinizi olumlu işlere harcayın.

Sf: 33
VIII. Her Gün Düşünmeye Bir Saat Ayırın.
Sunumunuzu zihninizde kendi kendinize çalışın. 
Zihninize stok yapın. 
Özel ‘fikir defteriniz’ üzerinde de notlar tutun.

Sf: 35
X. Sürekli Aynı Arkadaş Grubuyla Takılmayı Bırakın.
İş çıkışı devamlı aynı arkadaş grubuyla bir şeyler içmeye gidip durmayı bırakın. Bu para ve zaman kaybından başka bir şey değildir.

Sf: 36
Yanınızda şirketinizinden biri varsa asla çakırkeyif dahi olmayın. Bu zayıflık göstergesidir. Kontrolü kaybedebileceğinizi gösterir.

Sf: 37
XI. Sigara İçmeyin.
Sigara içtiğiniz zaman etrafınızdaki insanlardan hiçbiri bundan olumlu etkilenmez. Olumlu etkilenmek bir yana, sigara içmeyen ve ileride size faydası veya zararı dokunabilecek bir kişinin dikkatini ve tepkisini çekip onu sinirlendirme riskini de üstlenmiş olursunuz. Sigara içenler bile külü, izmariti, dumanı, pis kül tablalarını ve sigara içenlerin üzerilerindeki kokuyu sevmezken, bunların içmeyenler üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu varın siz düşünün.
Bilinen sigara karşıtı tüm söylemlere ve kampanyalarda dile getirilen zararlara ilaveten, çalışma prensipleri açısından bakıldığında sigara içmemeyi gerektiren başka  sebepler de vardır. Sigara içmek vakit alır. Tek kişilik ve bencilce bir uğraştır.
İşinizde ilerlemek için diğerlerini, onların ihtiyaçlarını ve isteklerini düşünmeniz gerekir, kendinizinkileri değil.
Sigara içmek ise hiç böyle bir davranış değildir.
Sigara içicileri kontrol altında tutulan kişilerdir ya da neden bilinmez böyle bir izlenim yaratırlar. İş hayatında ‘kazananlar’ ise kontrol altında olan değil, kontrol altında tutanlardır.
Puro içmeye ise -yalnız iseniz ya da etrafınızdakiler arkadaşlarınızsa- çok bir itirazım yok. Ancak bunun da kuralları olduğunu bilmeniz gerekir. Bir üstünüzün hakimiyet sahasında pahalı bir puro içmek hatadır. Üstünüz sizin bir kendini beğenmiş, bir züppe olduğunuzu düşünebileceği gibi, çok paranız olduğu ya da çok para harcadığınız gibi bir kanaate de kapılabilir. Eğer patronunuz size bir kutlama purosu ikram ederse, onu hemen yakmak yerine saklayın. Büyük olasılıkla henüz bir zafer purosu yakmaya hak kazanmamışsınızdır.

Sf: 39
XII. Ofis Partilerinden Uzak Durun.
İş ya da ofis partisi diye bir şey yoktur. İş birliktelikleri sosyal içeriği olan bir toplanma olarak değerlendirilemez. İş iştir. O yüzden asla bir ofis partisine katılmayın. Bir şey kaybetmezsiniz. Partiyi eleştirerek insanların ve özellikle katılanların tepkisini çekmeyin ya da fikrinizi yüksek sesle dile getirmeyin. Sadece gitmeyin. Kibar sebepler bulun.
Eşinizi de getiremeyeceksiniz şirket pikniklerine ya da yemeklerine katılmayın. Bu tür eşsiz şirket aktiviteleri derttir. Katılmak demek, diğerlerinin yapacaklarından da sorumlu olup onlarla aynı kefeye konulma riskini göze almak demektir.
Yazılı olmayan kural ‘katıl, yoksa sevimsiz olursun’ veya ‘katıl, katılmazsan kızdırırsın’ ise, katılın. Sadece soda alın. Kırk beş dakikadan fazla kalmayın.

Sf: 41
XIII. Cuma, ‘Eee, Neler Yapıyorsun Bakalım?’ Günüdür.
Siz pazarlama bölümündeyseniz, o üretimde veya araştırma- geliştirme departmanında bulunan biridir.
Şirket içindeki hiyerarşide ne kadar altta bulunursa bulunsun, kime ihtiyacınız olduğunu bulun ve ona ihtiyacınız olduğunu bildiğinizi ve onu takdir ettiğinizi bilmesini sağlayın.
Şirketinizde her ay bit müttefik edinin.

Sf: 44
XV. Herkesin İlk Adını Bilin.
Birçok insan için, dünya üzerinde isimlerinin hatırlanıp güzel telaffuz ediliği anki kadar güzel bir ses yoktur. Herkesin ismini ikinci adları ve soyadları ile birlikte öğrenin.
Bunun için en iyi tekniklerden biri, ziyaretçileri alıp (bir müşteri, iş adayı ya da bir arkadaşınız olabilir.) bir ofis ya da fabrika turuna çıkarmaktır. Bu sayede onları ziyaretçinizle tanıştırabilir ve bunu yaparken ziyaretçinize bu insanların şirket için bu denli önemli olan hangi işi yaptıklarını anlatabilirsiniz. İş arkadaşlarınız bunan çok hoşnut kalacaklar ve kim oldukları ve ne yaptıkları konusunda zaman ve enerji harcayıp bunu öğrenmiş ve buna değer vermiş olmanızdan dolayı da kendilerini oldukça önemsenmiş hissedeceklerdir. 

Sf: 48
XVII. Bir Telefon konuşması Fazla Yapın.
Beyzbol tarihinin en büyük vuruşçularından ikisi, Ted Williams ve Joe DiMaggio, ayrı ayrı diğer tüm takım arkadaşlarının toplamda yaptıklarından daha fazla vuruş çalışması yapmışlardır. Ticari anlamda başarılı bir telefon prototipi geliştirmesi için Alexander Graham Bell’in binden fazla deneme yapması gerekmiştir.
Başarılı bir insanla vasat biri arasındaki farkı santimetreler belirler. Savaşı, satış için bir telefon görüşmesi fazla yapan satıcı, bir nüsha fazla çıkarabilen fotokopi makinesi, bir tahta fazla çivileyebilen marangoz, bir anket fazla yapabilen pazar araştırmacısı kazanacaktır.

Sf: 49
XVIII. Kırk Beş Dakika Erken Gelip On Beş Dakika Geç Ayrılın.
Kimse sinemaya on iki dakika geç kalmaz. Bunun yanında erkenci olmak şirketinizde size her zaman için diğerlerinin üzerinde bir psikolojik üstünlük sağlayacaktır.
İş yaşamınız süresince karşılaşacağınız, seyahat programları, satış toplantıları, yıl sonu hesapları dönemleri gibi sizi geç saatlere kadar evinizden uzak tutacak birçok olay vardır. Hiç olmazsa elinizde olduğu zamanlar ailenize daha fazla vakit ayırın.
Yılda bir ay fazla çalışarak rahatlıkla herkesin önüne geçebilirsiniz.

Sf: 53
Her şirkette en tepede cosa nostra, bir özel ya da derin aile bulunur.  

Sf: 54
Kimisinde onlar zaten kuruculardır ve başından beri orada oturmaktadırlar.
Hepsi Musevidir.
Boston’da yaşayan Hindulardır.

Sf: 55
Kaliteli üst düzey müdürler yargılarını sonuçlara göre verirler, konuşurken ne kadar zeki göründüğünüze bakarak değil. Kaliteli üst düzey müdürler aynı zamanda meşgul olan insanlardır ve onların projelerinin birinde çalışmıyorsanız, on dakika sonra vakitlerini sizin dışınızda her şeyle harcamak isteyebilecek duruma geleceklerdir.

Sf: 56
Bu yolculuklarda zamanınızı çalışarak geçirmelisiniz. Uçaktaki vakti iş vaktidir, o yüzden oturduğunuz yerde yalnız olmaya gayret edin. Eğer üst düzey bir yöneticiyle oturur ve bütün vaktinizi çalışarak geçirirseniz -ki aslına bakarsanız yapmanız gereken de budur- bunu onun faydasına yaptığınızı düşünebilir. Ya da daha kötüsü, siz orada çalışırken kendisi uyuklar ya da hava yolu firmasının dergisini karıştırırsa, kendisini haksız yere kötü hissedip sizin üretkenliğinizden rahatsızlık duyabilir. Eğer aynı uçakta uçmanız gerekiyorsa, farklı bir bölüme oturun.
Otel vakitleri de aynı şekilde iş vakitleridir.

Sf: 57
İşlerinizi yapın. Raporlarınızı bitirin, araştırma sonuçlarını okuyun, maliyet hesaplarınızı çıkarın, hatırlatmalarınızı kaydedin, elektronik postalarınızı kontrol edin.

Sf: 58
Beaulieu Vineyard carnet sauvignon
Erken kalkın, egzersizlerinizi yapın, giyinin ve çalışmaya başlayın.
Bir hedefiniz ve bu hedefleri içeren bir gündeminiz olsun ve gitmeden önce bunun üzerine çalışmış olun.

Sf: 59
XXIII. Uçakta, Kitap Okumak Yerine Çalışın.
Yanınıza aldığınız iş uçakta koltuğunuzda otururken kolaylıkla halledilebilecek bir iş olsun.
Her yolculuk için özel bir ‘yapılacak işler’ dökümünüz olsun.

Sf: 60
XXIV. Bir Kişiler Dosyası Tutun.
Düzenli olarak görüşmediğiniz insanlara (sınıf arkadaşlarınız, eski iş arkadaşlarınız, vb) her altı ayda bir, bir not yollayın. İnsanlardan daima kartvizitlerini isteyin. Böylece karşılığında onlar da sizinkini isteme durumunda kalacaktır ve işte kayıtlarına girdiniz bile.

Sf: 61
El yazısıyla yazılmış notlar farklıdır; dikkat çeker. En başta dijital dünyaya karşı bir kavramdır. Sizi kibar prensiplerin ve düşünceli davranışların insanı olarak etiketler ve farklı bir yere koyar. Kişiseldir ve o eski güzel yılların bir metodu olarak olmakla birlikte, hiçbir zaman modası geçmez.

Sf: 62
İyi bir kırtasiyeciye ya da matbaaya gidin. Üzerlerinde isminiz olan bir kutu çok kaliteli kart ve üzerinde adresiniz olan onlara uygun zarf siparişi verin. Bunları masanızın gözüne yerleştirip bir kısmını da çantanıza koyun. 

Sf: 63
Siz ve üstleriniz aynı iş kolunu paylaşan profesyonellersiniz. Arkadaş değilsiniz. Aranızda, olması gereken bir çizgi var.
Planlarını, kişiliklerini, şahsına münhasır davranışlarını, zayıflıklarını, güçlü yönlerini ve her şeyini. Hem iş yaşamında hem özel hayatında her zaman yardımına koşmaya hazır olun.
Aynı şey, altınızda çalışanlar için de her zaman geçerlidir.

Sf: 66
XXVII. Bir Fili Saklamaya Çalışmayın.
Bir problem, bir hata, bir aksaklık olduğunu gördüğünüz an, müdürlerinize iş arkadaşlarınıza.
Bildirmekte ne kadar gecikirseniz sorunun vahametini o kadar arttırırsınız.

Sf: 67
Başkan John F. Kenndy’nin Domuz Körfezi skandalında nasıl davrandığına bakmak lazımdır. Çıkmış, halka açık bir şekilde, televizyonda herkesin lafını ağzında tıkılı bırakarak “Benim hatamdı, yüzümüze gözümüze bulaştırdık, sorusu olan?” demiş ve oturmuştur. Kennedy bu olaydan hiç üzerine dahi gidilmeden sıyrılmış, aslına bakarsanız bu olay sonrası güçlenmiştir.

Sf: 70
XXIX. İzninizi Her Zaman Kullanın.
Hiç izin kullanmamakla böbürlenen bir müdür ya da biraz aptaldır ya da yetersiz bir yöneticidir. Çalıştığınız bölümü, işinizi ya da sorumluluk sahanızı öyle bir düzene sokmuş olmalısınız ki, siz olmadan da sorunsuzca işleyebilsin. Aksi taktirde bırakın tatili, müşterileriniz görmek için de seyahate çıkmazsınız.

Sf: 72
XXX. Üst Makamların Ricalarına Daima Olumlu Yanıtlar Verin.
Giriş katındaki çiçekleri sulamanızı rica edecek dahi olsa, yapın.
Sizden rica edilen şeyi dikkatlice dinleyin. Çünkü bu kişi sizden, problemin özünü söylemeden bir öneri istiyor da olabilir.

Sf: 74
XXXI. Patronunuzu Asla Şaşırtmayın.
Patronlar sürprizden hoşlanmaz. Hayatlarında, iş çevrelerinden, müdürlerinden, yöneticilerden, kurnaz rakiplerinden ve diğer çalışanlarından kaynaklanan yeterince bilinmezli vardır. Bir de sizden gelecek -iyi veya kötü- bir sürprize ihtiyaçları yoktur.
Patronunuz, kontrol kendisinde ve kendisi de her şeyin en tepesinde görülsün ister. Onu gölgede bırakmanız, ona ve kuruma yapılacak en büyük saygısızlıktır.

Sf: 75
Beğenin veya beğenmeyin, o oradadır ve kariyerinizin başlangıcı üzerinde en büyük etkisi olacak kişi de genellikle odur.

Sf: 78
İyi bir patronun altında çalışmak, kontrolü elinizde bulundurmanıza yardımcı olabilecek olması açısından, bir şirkette başınıza gelebilecek en iyi şeylerden biridir. İyi bir patron, yerini alabilmeniz için sizi eğitir ve bir gün terfi aldığında, siz de pozisyonunuzu bir üst kademeye taşıma fırsatı yakalarsınız.
Ve şirketiniz ne kadar hızlı gelişir ve ne kadar verimli çalışırsa, ödüllendirilmeniz için ayrılacak kaynaklar o derece bol olacaktır.

Sf: 79
 Eğer patronunuz bir karar öncesinde daha fazla veriye ihtiyaç duyuyorsa, onun ev ödevini yapın. Eğer bir toplantı için kendini paralayarak hazırlandığını biliyorsanız onu çok iyi dinleyin ve herkesin aynı şekilde dinlemesini sağlayın. Eğer iyi hazırlanmadığını bildiğiniz bir toplantı ise veya toplantı esnasında sunumunun yetersiz olduğunu hissedecek olursanız konuşmalarını besleyin.

Sf: 81
Sessiz bir kütüphanede, aralarda bölünmemiş, tek bir iyi iş günü, ofisinizde aynı sürede yapacağınız işin on katını bitirebilmenizi sağlar. Bunca işi halletmiş olmanın verdiği güç hissi ve cesaret de size önde olduğunuz, kontrolü elinizde bulundurduğunuz hislerini getirir, rutin işlerinize dahi çok daha sıkı sarılıp çok daha fazla çalışmanız konusunda sizi motive eder.

Sf: 82
Bir şirketin CEO’su olabilmek gibi bir makama ulaşabilmek için, geniş bakış açılarına sahip, çok fazla okumuş, çok değişik türlerde ve fazla sayıda ilgi alanları olan biri olmanız gerekir. Problemlere ya da iş sorunlarınıza çözümler getirebilmenizin yolu bazen farklı kültürler, tabiat, müzik, kunduzların su kenarlarına set yaparken nelere dikkat ettikleri, spor gibi konular hakkında bilgi sahibi olmanızdan geçer. Aynı zamanda enerjinizi problem üzerinde odaklayabilmeniz ve kendinizi disipline edebilmeniz de son derece önemlidir.

Sf: 86
XXXVII. Dans Kıyafeti Giyin.
Bilge bir lise müdürü, ikinci sınıfların balolarındaki kıyafetler konusunda uygulanmakta olan katı kuralı değiştirmek isteyen genç bir öğrenci konseyi başkanına verdiği ret cevabının açıklamasında şöyle demiştir: “Top oynayacak gibi giyinirsen top oynarsın. Dansa gidecek gibi giyinirsen dans edersin. “İş hayatında da aynı kural işler. İşe uygun giyinirseniz, iş yaparsınız.
Özel terzilere diktirilmiş elbiselere tonlarca para harcamanız şart değil; bir moda dergisinden fırlamış gibi durmanız da gerekmiyor.

Sf: 88
XXXVIII. İnsana Yatırımda Cömert Olun.
İşe her biri 25.000 dolara çalışacak iki vasat insandansa, 60.000 dolar alacak olan tek bir istisnai kişi almak her zaman daha iyidir.
İyi iş çıkaranlara, onlara hep güvendiğinizi, onları takdir ettiğinizi gösterin; alanlarında özgürlük, belki işlerinde bir miktar daha bağımsızlık tanıyın; onları yüreklendirin.

Sf: 89
Birçok yöneticinin başarısızlığının ardında, diğer çalışanların onun samimiyetinden, dürüstlüğünden şüphe duymaları, görüntülerinin gerisindeki korkularını sezmeleri ve onu güvenilmez bulmaları vardır. İnsanlar liderlerinde entelektüel, fiziksel, kültürel ve hatta ahlaki birtakım kusurları bile kabul edebilirler. Ama insani yönü zayıf bir karakteri asla kabul etmeyeceklerdir.
Ahlak.
Yapabilirim.
Zeka.
Bu ender insanı bulduğunuz an, ona fazla fazla yatırım yapmaktan çekinmeyin. Bunun kesinlikle farkında olacak ve yatırımınıza karşılık size büyük bir geri dönüşüm sağlayacaktır.

Sf: 90
XXXIX. Çalışanlarınıza Hak Ettiklerinden Fazlasını Verin.
Bir kişi, saati 5.000 dolardan çalışması gerekiyorsa, bunu kesinlikle biliyordur. Eğer ona 4.75 vermeye kalkarsanız, bu size tasarruf ettiğiniz miktarın yüz katı tutarında bir sabotaja patlar.

Sf: 91
Ama bu durumda yapılacak olan yine bunu bir saptama olarak bırakma değil, o insanlara yol vermektir, çünkü onların maaşı gerçek çalışanların hakkı olan paralardan ödenmektedir. Bu şekilde boşa çıkacak miktarlar, diğerleri arasında gayet güzel bölüştürebilir.

Sf: 92
XL. Durun, Bakın ve Dinleyin.
Yanlış şeyi söylemeden önce, dururlar. Anlık kararlar almadan önce, dururlar. Zehirli mektubu göndermeden önce, dururlar. Durumu biraz daha gözden geçirip biraz daha dinlerler.
Gözler, kaşlar, ifade, eller neler diyor, dinleyebilmelisiniz. Müşterileri, tedarikçileri, satıcıları, müdürleri, iş arkadaşlarını, müşteri olmayanları, rakipleri, herkesi dinleyebilmelisiniz.

Sf: 94
Şirketinizin kültürünü kişiliğinize uyarlamalı ve onu tekrar şirketinize katmalısınız.
Eğer mümkünse ürünleri kullanmalı ve çevrenize bakıp usanmadan reklam yapmalısınız.

Sf: 96
XLII. Bilgi Boşlukları’nı Bulun ve Doldurun.
İş yaşamında, cümleye “sanırım…”, “inanıyoruz ki…” veya “benim fikrim şudur ki…” diye başlayan birini duyduğunuz ya da gördüğünüzde bilin ki bahsettiği konuyu ya da konu hakkında bir şeyleri bilmiyordur.
Siz gerçeklerin peşinde olun. Müşteriler ve kullanıcılarla konuşun.

Sf: 97
İş yaşamında, birçok insan asla gerçekten çok çalışmaz. Sözde meşguliyetler ve telaşlı koşuşturmalarla yoğun biri izlenimi yaratmaya çalışırlar.

Sf: 100
XLIV. Asla Paniklemeyin… Ya da Kendinizi Kaybetmeyin.
“Şartlar ne olursa olsun, soğukkanlı kalmak kadar bir insana bir diğeri karşısında üstünlük sağlayan bir şey daha yoktur.” – Thomas Jefferson
Öfke nöbetleri, yerinde duramazlık, akıllıca olmayan ani kararlar, suçlamalar ve korkakça davranışlar, hep panik belirtileridir. İyi başkanlar paniklemezler. Bu tür krizler yaşamazlar. Kendilerini kontrolde tutarlar ve bu sayede durumun kontrolünü de ellerinde bulundurmuş olurlar.

Sf: 97
İşten biri size hakkınızda hak etmediğiniz bir eleştiri getirirse, cevap vermeyin; gülüp gülmeyeceğinizi düşünüyorsanız, evet, gülmek de güzel seçeneklerden biri olabilir. Sizin tarafınızda olanlar da en az sizin kadar sinirlenmiş olacaklardır. Sizi eleştiren ise, sizin ortam üzerindeki kontrolünüzü hissedecektir.
Öfkenin haklı bir tepki olarak görülebileceği yerde bile, olan biteni izleyenler için rahatsızlık verici olan haksızlığı yapan değil, öfke ve hiddete kapılanın görüntüsüdür. 

Sf: 102
XLV. Dilinizi Yazılı ve Sözlü Olarak Yalın ve Hatasız Kullanabilmeyi Öğrenin.
Okunmayacak milyarlarca sayfa yazı yazılıyor.
Uzun sıkıcı, süslü ve teknik terimlerle dolu iletişimler kesinlikle yer ve zaman kaybıdır.

Sf: 103
İyi iletişim zor iştir.
İhtiyaçlarını, karakter yapılarını, ne kadar vakitleri olduğunu ve dikkat edilmesi gereken diğer öncelikleri.
Eğitim seviyeleri.
İletişim talebinizin belli bir konu ve amacı olsun.
Aklınızdaki tüm maddelerin, önceden bir müsveddesini çıkarmış olun.

Sf: 104
Kazandıran kural: üç saat düşünün, bir saat yazın.

Sf: 108
Aferin hırsızları güvensizdirler, dürüst olamazlar ve bu yönleriyle herkes tarafından bilinirler. Ne kadar zeki olurlarsa olsunlar sonunda hepsi yakalanıp ortaya çıkarılır. Onu ilk fark edip ortaya çıkaranlar ise altında çalışanlar olur.

Sf: 109
XLVIII. Sürpriz Ödüller Verin.
Eğer biri normalde rutin sorumluluk alanlarından birine girmeyen bir iş üzerinde sıra dışı denebilecek bir iş çıkarırsa, onu ödüllendirin.
Düzenli bir ödül uygulamayın. Yılın farklı dönemlerinde farklı miktarlar deneyin.

Sf: 110
XLIX. Lütfen Herkese Karşı Kibar Olun.
Seviyeyi asla düşürmeyin.
Sigara içmeyin.
Ayaklarınızı ofis mobilyalarının üzerine koymayın.
Çantanızı toplantı masasının üzerine bırakmayın.

Sf: 111
Nezaket her zaman kazandırır.
Şirketinizde sizin altınızda çalışanları veya genel manada daha aşağı mevkilerde olanları, her zaman üst makamlara tanıtın.

Sf: 112
L. İnsanlara İyi Hissettiren On Söz
1. “Lütfen.”
2. “Teşekkür ederim.” (İyi bir yöneticinin karşısına, teşekkür etmek için günde yirmi sebep çıkar.)
3. “Muhasebe Servisi’mizden Larry Kessler’ı hatırlıyorsunuz tabii ki, öyle değil mi? (Üst makamlara, bir çalışanı takdim ederken.)
4. “Bu yaptığın, kesinlikle birinci sınıf bir işti.”
5. “Gösterdiğin gayreti takdirle izliyorum.”
6. “Senin hakkında sadece iyi sözler duyuyorum.”
7. “Senin bu takımda olmandan çok memnunum.”
8. “Yardımına ihtiyacım var.”
9. “Bunu kesinlikle kendin kazandın ve hak ediyorsun da.”
10. “Tebrik ederim.”

Sf: 114
Ev ödevleri, erken başlanan günler, evden uzak hafta sonu seyahatleri, kontrol üzerine kontroller, denemeler, yanılmalar, santim santim ilerleme kaydedilen sonsuz gibi görülen saatler vardır.

Sf: 115
İşin ‘pis’ kısmına kimse bayılmaz. Ama bu kadar uzağında durursanız, zafer de gelmeyecektir. şan da şöhret de.

Sf: 117
Fikirlerin, hayata geçirilebilir hale gelebilmeleri için kesilip biçilmeye, tadilattan geçirilmeye ve üzerilerinde oynanmaya ihtiyacı vardır.

Sf: 118
LIII. Acele İşe Şeytan Karışır.
Agresif, kendinden haddinden fazla emin, daha birinin ateşi soğumadan jet hızıyla verdiği öbür kararını duyuran, tez canlı yönetici tipi olmanın, takdir edilip çok büyük saygı getireceği, bir iş dünyası mitinden başka bir şey değildir.

Sf: 119
Şimdi görecekleriniz ise genellikle dönülemez kararlardır:
* Marka isimleri
* Kökten şirket alımları
* Üst düzey yönetici seçimleri
* Bina seçimleri
* Bilgisayar sistemleri

Sf: 120
Hızlı karar verebilmek içinse her zaman hızlı düşünmek ve hızlı çalışmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Sf: 121
Müşteri ve kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını belirleyin buna göre üretim yaparak veya hizmet vererek ve tüm bunların yanına karlılık hesaplarını ekleyerek gerçekleştirirsiniz. Müşterileriniz çıkardığınız işi beğenirse, onu değiştirmeyin. Etiketi, içeriği, ismi, fiyatı, reklam kampanyası ve sloganını ya da onu başarılı kıldığına inandığınız her ne varsa onu, asla değiştirmeyin.

Sf: 122
Aksine ateşi körükleyin.

Sf: 123
LV. Parlak Fikirlerin Kendilerine Önem Verin, Kaynaklarına Değil.
Müşterilerden fikir edinin.
Bir fikri bulduğunun önemi yoktur. Önemi olan, onu kimin uygulamaya koyduğudur.
Yaratıcı insanlar ‘uygulayanlardır’ dır. İyi bir fikri, gördükleri yerde işaretlerler. Fikrin taviz vermeksizin hayata geçirilmesi aşamasına kendi şahsiyetlerini de katarak çıkarabilecekleri en iyi işi çıkarırlar.

Sf: 124
Yaratıcı insanlar.
Sadece bir tane beyinleri olduğunu bilirler.
Yüz kişi dinlemeleri durumunda, yaratıcılık kapasitelerini yüz ile çarpmış olacağı gerçeğini iyi bilirler.

Sf: 125
LVI. Ofis İçi Çekişmelerden Uzak Durun.

Sf: 126
Düşündüğünüz bir şeyleri tamamlamakla değerlendirin.
Biri size “bir sen biliyorsun, ona göre” ya da “çok gizli” diye başlayarak bir şey anlatacak olursa, söze başlamasına dahi izin vermeyin. Sormayın, cevaplamayın, katılmayın. Kimse hakkında kötü bir söz söylemeyin. Dedikodu yapmayın. “Bilmiyorum” deyin. Bunun için sizi kimse suçlayamaz.
Sadece işinize bakın.

Sf: 127
LVII. Çekici Görünün ve Öyle de Olun.
Biraz kibir iyidir. Kendinize iyi bakın ve çekici görünümünüz olmasına dikkat edin. Çakı gibi olun. Saçlarınız itinalı biçimde ve düzenli olarak kestirin. Frapan, rüküş ve düşük kalite kıyafetlerden kaçının. Sağlık göstergesi bronz bir görünüm kazanın. Yüzünüz, içeriden yeni çıkmış, güneş görmemiş birininki gibi olmasın.
Hasta gibi durmayın. Düşünürken dahi sağlıklı olun. Vitamin alın. Düzenli egzersiz yapın ve yemeklerinizde öğünlere uyun. Sağlıksız streslerinizi fark edin ve kendinizi dinlendirmenin, stresinizi düşürmenin yollarını bulun. Yıllık olarak tepeden tırnağa sağlık kontrolünüzü yaptırın.
Işıltılı bir gülüşünüz olsun. Dişlerinizi fırçalayın ve temiz bir nefese sahip olun. Dişlerinizi yaptırın, hatta gerekiyorsa tel taktırmaktan da çekinmeyin. Saçınızı, ellerinizi ve tırnaklarınızı temiz tutun. Kepek sorununuz kesinlikle olmasın ve ağır ya da gereğinden fazla kullanılmış parfümlerden kaçının.
Ayakkabılarınızı düzenli olarak boyayın veya boyatın. Hoşunuza gidiyorsa yakanıza taze bir çiçek koyun. Adımlarınızdan gelen seslere bir ahenk katın.
Dik durun. Ve kesinlikle gülümseyin.

Sf: 131
İş üzerindeki baskılardan en önemlisi, her zaman için, masrafları düşürmeye çalışma sıkıntısıdır.

Sf: 133
Rakiplerinizi Asla Küçümsemeyin.
Bir rakibin zekasını, dayanıklılığını veya yeteneklerini asla küçümsemeyin.

Sf: 134
Bu hataya düşecek olursanız, beklenmedik bir darbe ile oturduğunuz yerde kalabilirsiniz. Ama bunu yapmak yerine, rakiplerinizi olduklarından da daha iyi kabul edip önlemlerinizi buna göre alırsanız hoş sürprizlerle karşılaşacaksınızdır.

Sf: 139
Eğer ürün mevcut olan tüm benzerlerinden iyiyse ve ihtiyaçlara o an piyasada bulunan diğer ürünlerin verdiğinden daha iyi cevap veriyorsa, daha fazla beklemenin anlamı yoktur.

Sf: 142
Hatanızın ana sebebi her ne ise, onu muhakkak not edin.
Hatalar, boş oturmayan, bir şeyler yapan, aktif insanın eserleridir.

Sf: 144
LXVI. Eğlence Yaratın; Gülün.
Sürekli olarak ölüm kalım savaşı ortasında, baskı ve kasvet altında bir çalışma ortamı, stresli ve verimsizdir.
Espri anlayışlı kuvvetli ve çalışma arkadaşlarının dolu zihinlerini hafifletmeyi bilen bir müdür, her zaman motive olmuş ve mutlu bir ekiple çalışacaktır.
İnce bir espri anlayışı, zeka göstergesidir. Şirket başkanlarında aranan ve arzu edilen bir özelliktir.

Sf: 147
Ailenizle geçireceğiniz kaliteli bir zaman, size bin katı moral ve iş gücü olarak dönecektir.

Sf: 148
Hedefler, planlarınızı şekillendirir, enerjinizi yönlendirir ve kaynaklarınıza odaklanmanızı sağlar.

Sf: 149
Hedefler hedefleri getirecektir.

Sf: 150
Bir eş yardımcı da olabilir. Eşinin burnundan da getirebilir. Anlayışlı olup destek de verebilir, sızlanıp şikayet de edebilir.
Kolaylaştırabilir.
Bütün emeklerin heba olmasına sebep olabilir.
Potansiyel müttefik ya da maazallah ölümcül bir düşmandır.
Göz ardı edilir ve hatta çoğu zaman unutulur.

Sf: 151
Çalışanlarınızın ailelerini unutmayın.
İyi becerilmiş bir iş için, çalışanlarınıza ara sıra ‘iki kişilik bir hafta sonu’ sürprizleri hazırlayın.
Sf: 152
Çarkı döndüren anahtar satıştır.

Sf: 153
Şikayetleri o dinler. Terslenen odur.
Zamanınızın bir kısmını piyasada geçirin.
Dışarıda neler olup bittiğini öğrenin.

Sf: 155
Bilirler ki bütün satış görüşmelerinin yüzde doksan beşi sohbet ve eğlence formundadır, satış değil.
“Müşteriyi” sipariş alma konusuna getirmekten ibarettir.
İnatçılık, kararlılık, tarz. Sıkı satıcı bunlara sahiptir.

Sf: 157
LXXIII. Ürün Odaklı Olun, Kırtasiye Değil.

Sf: 158
Herkesin katıldığı ve dolayısıyla her detayını bildiği toplantılar sonrası, toplantı notları çıkarıp onları yeni bir şeylermiş gibi dağıtmakla ya da seyahat sonrası raporları düzenlemekle (vardır böyle işgüzarlar) ya da şirketinizin gelişimine direkt olarak etkisi olmayan hiçbir şeyle uğraşmayın.

Sf: 160
Şirketinizde, önünüze çıkacak hiçbir eğitim verme fırsatını kaçırmayın. İçerideki göreviniz ya da mesleğiniz her ne olursa olsun, diğerlerine sizin veya ekibinizin ne iş yaptığını, bu işi neden yaptığınızı, nasıl yaptığınızı anlatıp, göstererek veya sizin sorumluluk alanınıza giren herhangi bir uygulamayı öğreterek, şirketinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.     

Sf: 161
Öğretmek, sorumluluğunuzun şirket için neden bu derece öneli olduğunu ifade etme yeteneğinizi de arttıracaktır. Dinleyicilerinizde de bu sayede, sizin şirket için çok kilit bir noktada bulunduğunuza dair bir inanç oluşacaktır.

Sf: 162
LXXV. Fikir Katilleri Cesaretinizi Kırmasın.
Şirketler fikir katilleriyle doludur. Fikir katilleri her türlü karakter, unvan, tip ve bedene bürünebilirler. Fikir katilleri, “bu daha önce de denenmişti”, “üst yönetim bunu pek tutmayacaktır”, “buna paramız yetmez” ve bunun gibi anti-risk ifadelerinin yüzlercesi ile karşımıza çıkarlar.

Doktrin: “Kaç yaşında olursan ol,  uyuyunca geçecekmiş gibi gelecek. Kaç yaşında olursan ol, uyuyunca geçmeyecek.” – Cesare Pavese