Sf: 5
“Romen Diyojen batarya batarya, gülle gülle saldırırken, Sultan Alparslan ve askerleri Allah allah diye saldırıyordu” dedi… 1071’de batarya, top filan yoktu. Barut anca 250 sene sonra toplarda kullanılmaya başladın.

“İstanbul’un tarihçesini bilmiyorlar, tarih bilseler konuşmaya yüzleri olmaz, öyle elinde mercekle Romen Diyojen gibi dolaşılmaz” dedi… Mercekle dolaşan, hayali roman kahramanı Sherlock Holmes’tü. Mercek yerine fenerle dolaşan Diyojen’in İstanbul’la alakası yoktu, Sinoplu filozoftu. Romen Diyojen desen, zaten mercekle fenerle alakası yoktu, Malazgirt’te esir düşen Bizans imparatoruydu. Üstelik, bir araya getirdiği bu üç isim arasında iki bin sene vardı.

“Kanuni’nin 30 senesi at sırtında geçti” dedi… Kanuni 13 defa sefere çıkmış, toplam 10 sene üç ay seferde kalmıştı. 30 seneye tamamlamak için, sarayda 20 sene at üstünde oturdu herhalde.

“Bizans’ın hanımları Fatih Sultan Mehmet’i karşılarken, başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz demişlerdir” dedi… O lafı söyleyen Bizanslı hanımlar değildi. O lafın orijinali, öyle değildi. Söylendiği tarih de 1453 değildi. her şeye rağmen halimize şükretmeliydi, Bizanslı hanımlar Fatih’i görünce “Cüneyt Arkın da geldi mi?” diye sorabilirlerdi!

“Ankara Selçuklu başkenti”dedi… Profesör İlber Oltaylı itiraz etti, “Selçuklu başkenti falan değildir, Selçuklu başkenti Konya’dır” dedi. Noolacak şu İlber hocanın cehaleti, bilmiyorum gari!

Sf: 6
“Olimpiyatlara adını veren dağ, Antalya’daki Olimpos dağıdır, olimpiyat meşalesinin kaynağı da, Olimpos dağındaki Çıralı’dır” dedi… Olimpos dağı Türkiye’de değil, Selanik’te. Bizdeki Olimpos, dağ değil, carettaların yavrulama alanı. Olimpiyat meşalesinin Çıralı’yla alakası yok, ilk kez 1928’de Amsterdam Olimpiyatı’nda yakıldı.

“Akdeniz, beyaz deniz, White Sea olarak adlandırılır” dedi… Akdeniz’in adı White Sea değil. White Sea, Rusya’nın kuzeyinde.

“Almanların Goethe’si varsa, İspanyolların Sokrates’i  var” dedi… Sokrates İspanyol değil, Yunan. Sokrates’le Cervantes arasında iki bin sene var.

“Yüzde 84 oranında oy kullanıldı, bunun yüzde 47’sini biz aldık eğer yüzde 100 üzerinden bu hesabı yapacak olursak, aldığımız oy yüzde 55.6” dedi… Bu hesabı 100 üzerinden yaparsan, yüzde 115 çıkıyor.

Miting sırasında hıçkırık tuttu, “biliyosunuz bizim Karadeniz’de bunun türküsü var, hıçkırık tuttu beni, tuttu da bırakmadı” dedi… O türkünün sözleri öyle değil. Karadeniz değil, Ege türküsü.

“Türkçemizin abideleşmiş şairi Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın Sanat isimli şiirini okumak istiyorum” dedi, okudu… O şiir Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın değil, Faruk Nafiz Çamlıbel’in.

“Zonguldak’ta üniversite var mıydı, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ni 2007’de biz kurduk” dedi… Üniversitenin logosunda 1992 yazıyor.

“Arif Nihat Asya’nın Bayrak şiiri var, bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” dedi… O mısralar Arif Nihat Asya’nın değil, Mithat Cemal Kuntay’ın.

“Sütçü Nine’nin diyarı Kahramanmaraş” dedi… İmam’ı Nine yaptı. Sütçü İmam Kahramanmaraş’ta ama, Nene Hatun tee Erzurum’da. Direndikleri düşman bile farklı.

“Ziya Paşa’nın bir lafı var, eşek ölür kalır eseri” dedi, sonra düzelterek, “pardon pardon, eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri” dedi,,, Halbuki düzelttiği filan yoktu, o laf Ziya Paşa’nın değil, Mehmet Akif Ersoy’un.

Sf: 7
En son… Kendi yaşadıklarını Hazreti Muhammed’in yaşadıklarına benzetti, “darbeciler bizden önce Dalaman’a gelmişler, uçağa girmişler, bakmışlar çıkmışlar, hani Nur mağarasındaydı değil mi, hani geliyorlar sevgili peygamberimiz, Ebubekir Sıddık ile orada ama, mağaranın kapısını örümcek örüyor, gelip bakıyorlar, burada örümcek ağ ördüğüne göre herhalde buraya kimse girip çıkmamış diyorlar ve müşrikler görmeyince dönüp gidiyorlar” dedi…

Birincisi, bu anlattıkları Hazreti Muhammed’in yaşadıklarına benzemiyor, çünkü, örümcek olayında Hazreti Muhammed mağaranın içindeyken, asrın liderimiz zaten uçakta yok.

İkincisi, Kuran’ı Kerim’de anlatılan o mağaranın adı, Nur değil, Sevr mağarası… Nur ise, Hira mağarasının bulunduğu dağın adı.

Nur dağındaki Hira mağarasında, Hazreti Muhammed’e gelen ilk vahiy neydi?
Oku!
Okumak lazım.
Recep Tayyip Erdoğan

İstanbul büyükşehir belediye başkanıyken “halkı din ve ırk farkı gözeterek, kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek suçu”ndan yargılandı, mahkum oldu, dört ay hapis yattı, siyasetten men edildi. Sayın ahalimiz, bu sicile ve yukarıdaki bilgi birikimine sahip olan RTE’yi milletvekili seçti, başbakan seçti,, cumhurbaşkanı seçti, yetmedi, rejimi değiştirmeye evet deyip, tek adam seçti, asrın lideri ilan etti.

Sf: 441
Başlarken RTE’yle başladık, bitirirken de RTE’yle bitirelim. Çünkü… “Sen kimsin?” döneminin hiç şüphesiz en önemli aktörüydü Recep Tayyip Erdoğan.

Rize Üniversitesi’nin adı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değiştirilmiş, Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin açışışında Recep Tayyip Erdoğan’a Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından fahri doktor cüppesi giydirilmişti. Hurması vardı, ramazan içn Lübnan’dan ithal edilen en kaliteli hurmaya “Recep Tayyip Erdoğan hurması” adını vermişlerdi. Uyanık bir Suriyeli mülteci Hatay’da fırın açmış, ürettiği ekmeği “Tayyib” markasıyla satıyordu. Hazreti Muhammed’e Akp amblemiyle nüfus cüzdanı çıkarmışlar, peygamberimizin çocuklarının arasına “Tayyip” adını sokuşturmuşlardı. İstanbul’da “Helal ve Tayyib ürünler konferansı” düzenlendi, seçerken dikkatli olacaktınız, öbürleri haramdı. Tayyipse koy sepete’ydi! Sri Lanka’nın Türkiye fahri konsolosu olan arkadaş, laboratuvarda üretilen yeni tür salkım yapraklı orkide’ye Recep Tayyip erdoğan adını vermiş. Britanya Kraliyet Bahçecilik Kurumu’nda tescil ettirmişti. Huma oluyorsa, orkide oluyorsa, ağaç neden olmasın? Kaş Orman İşletme Müdürlüğü, sevgi ağaçları projesiyle, 500 yaşındaki bir anıt ağacı, Recep Tayyip Erdoğan Ağacı yaptı. Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu, Recep Tayyip Erdoğan Feribotu, caddesi, bulvarı, parkı, Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi vardı. Tayyip Erdoğan’ın başharflerini Türk Lirası’na simge yaptılar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ürettiği tramvay vagonları sefere başladı, adı RTE’ydi. Güze İngilizce yazmışlardı, Railway Transport Equipment diyorlardı ama, başharfleri RTE’ydi. Tercüme edince Raylı Taşıma Ekipmanı oluyordu ki, gene RTE’ydi. Cuma namazlarını kıldığı Aksa Camisi’nin Recep Tayyip Erdoğan camisi olarak değiştirmeye kalktılar, ahalinin tepkisi üzerine geri adım attılar. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi burnunun dibindeki Karadeniz’de balık arayacağına, tee Fırat Nehri’nde balık aradı, o güne kadar dünya bilim literatürüne girmemiş bir sazan keşfedildi, Recepi adı verildi.
Asrın liderimiz hakikaten pek “mütevazı”ydı yani!


Doktrin: “Devlet, tanrının yeryüzündeki temsilcisidir. Adalet yoksa devlet koca bir çeteden başka nedir ki?” – Aurelius Augustinus