İnsanlarla anlaşabilmenin belli başlı kuralları var. Bazı insanlara pek şaşırırız; nasıl herkesle bu kadar kolay anlaşabiliyorlar diye? Çünkü kalp kırmak o kadar kolay ki! Fakat çoğu zaman bunun onarımı ömür boyu sürebilir… Ta ki siz zamanı geri almayı öğrenene kadar.

Bana göre anlaşmanın formülü olan paket: Herkes için ayrı bir konuşma paketi belleğimizde hazır bulunmalı.. bir falcı kadına nazik bir dille “hayır” derseniz sizi rahat bırakmayacaktır. Gerekirse kabalaşacaksınız. Ve tabii ki bir işadamına da, kağıt mendili gözünüze sokan çocuğa davrandığınız gibi davranırsanız işe alınmazsınız. Bir sarhoşa ne mi yapacaksınız? Bak bunu hiç düşünmemiştim!

“Bir yengece doğru yürümesini öğretemezsiniz.” – Konfüçyüs

Baba: Bence, insanlarla anlaşabilmenin, karşımızdaki kişinin anlayışına bağlı olarak, değişik yolları olmalı. Kalp kırmak, onarmaktan çok kolay olduğu için, konuşmalarımızda bu duruma da dikkat etmemiz gerekiyor. Beklenmedik durumlara da hazırlıklı olmalıyız. 

Her ne kadar kibar konuşmaya çalışsak, ve kaba konuşmak bize yakışmasa bile, elimizde olmayan nedenlerle kabalaşabilmeliyiz. Doğal olarak bu, karşımızdakine göre değişecektir.

Ah Konfüçyüs ah! Sana o zamanlarda da söylemiştim ama, bir türlü kabullendirememiştim: Yengece doğru yürümesini sen öğretemezsin, yaşamın yetmez ama, doğa, şartlar ve zaman öğretir.

Yaşamın Renklerini Koruyalım Temmuz 2004 haz®etiDoktrin: “Başkalarının yolunda yürüyenler, ayak izi bırakmazlar.” – S.L.Braundon