Açılış Antep fıstığı reçeli. Tatlı tütsü ve çam reçinesi. Opoponax reçinesi. Sıcak ve ıslak baharatlar. Yenibahar. Tatlı kimyon. Kurutulmuş kırmızı erik. Ballı tarçın. Odunsu ama tatlı parfüm.

Orta notalara gelindiğinde kozalaklar sahneye çıktı. Açılışı yoğun tatlıydı; böyle daha iyi oldu. Sedir ağacının baharatlı etkisiyle karışmış iğneli çam yaprakları. Mükemmel bir tatlı odunsu denemesi bu… Tarçının altına kuru karanfil eklenirken tütsü hem yoğunlaştı hem ateşin siyah isi kıvamına yaklaştı.

Sonlara gelindiğinde tatlılık zayıflasa da sürüyor. En güzel yanı ortalarıydı. Dört ve beşinci saatler arası vetiver ferahlığı hissedildi. Şimdiyse tuzlu amber ve kahverengi deri kokuları. Kokuyu müthiş başarılı buldum.

Benzerlikler üzerine;
Serge Lutens – Fille en Aiguilles: Five o’clock au Gingembre reçel ve bal kıvamındaki tatlılığı çam ile ferahlatırken, Fille en Aiguilles tarçınlı karanfilli tatlılığı yoğun karabiber ve sedirle sert şekilde dengelemişti. Fille en Aiguilles yoğun baharatlarla zaman zaman burnu yorarken Five o’clock au Gingembre’ın çok dengeli kaldığı gözlendi.
Pozitif:
1) Meslek kurdu tecrübeli iki cambazdan  “odunsu” olan ip altında, “tatlılık” ise tek ayakla ip üstünde… Gel gör ki, ikisi de dengede.

Negatif:
1) Yok.
Notalar:
Üst: Çay, Bergamot. (ck: Antep fıstığı, tütsü, çam reçinesi, opoponax, baharatlar, kimyon, erik, bal)
Kalp: Zencefil, Tarçın, Odunsu notalar(ck: kozalak, sedir, odunsular, tarçın, karanfil)
Baz: Kakao, Bal, Kehribar, Paçuli, Biber. (ck: vetiver, amber, deri)
Tip: Yeşil, Baharatlı, Tatlı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2008

Koku rengi: Kozalak
Referans: Çamfıstığı Reçeli
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Christopher Sheldrake

Doktrin: “Boş eller, işleyen kafaları yaratır.” – Arthur Schopenhauer