Buzdolabından yeni çıkmış, donmuş soğuk tereyağını minik meyve bıçağını yamulta yamulta taze sıcak ekmeğe sürme çabası. Acı kayısı çekirdeği. Kayısı kıvamındaki yumurtanın sarısının yağlı kokusu. Henüz az giyilmiş, ayak terini hafif emmiş, ekşi değil de hafif mısırımsı kokan merserize çorabı soba tellerine asarak kuruttuğunuzda o sertleşmiş burun ve taban kısmından yayılan çıtır koku. Beyaz çikolatanın iki üç misli yoğun hali.

Mantıya dökülmek üzere ısıtılmış, bir kısmı yanmaktan kararmış, eritilmiş kalitesiz margarin yanığı. İyi tütsülenmemiş tavuğun yağlı derisinden ağzınıza dolan o proteinli yanık tüy tadı.

Orta notalara gelindiğinde kırık fındık gibi kokuyor. Yağlı hindistan cevizine bulanmış, kakao katılmamış fındık kremasını andırıyor. Kıyılmış ceviz içi kokusu. Bunun dışında şu an ortalar genelde üst notalara yakın seyrediyor. Parfümün ekmek teması üzerine tasarlandığını düşündükçe benim sevmediğim değişmezlik durumu yerini, eseri tüm kusurlarıyla kabullenen bir boyun eğmeye bırakıyor. Fazla yağlı yiyecekler tüketen beyaz tenli şişman bir insanın ıslak teri gibi kokuyor.

Sonlara gelindiğinde tekdüze devam eden bir parfüm sonucuna varıyorum. Koku yazılan elementlerin çoğunu hissettirmiyor. Fazla karmaşık da değil. Ekmek kokmak istiyorsanız biraz ekmek kokan bir yapısı var. Ama tam anlamıyla ekmek kokusu için satın alırsanız hataya düşersiniz. Koku hem erkek hem kadın kullanımına uygun. Tatbilir bir yapısı var. Bir laboratuvarda yapay elementlerden elde edilmiş olmasına rağmen vakit öğle yemeğine yaklaştıkça bunu her kokladığımda midemde kazınmalar başladı. Çok aç iken ağzınıza ilk lokmayı atıp çiğnemeye başladığınızda, midenizden gelen bir kazıntı hissedersiniz. Aslında bu açlık hissi burun almaçlarınızın aldığı besin kokusunu beyne elektrik sinyalleri halinde göndermesi nedeniyle oluşur. İşte parfüm bana tam bunu yaşattı. O, gerçek bir yiyecek gibi!
Pozitif:
1) Ekmek kokusunu sıvı halde şişelemeyi başarmış yaratıcılara sahip.
2) Sıcak ekmek gibi kokma hissini (tam olarak olmasa bile) daha iyi yaşatacak bir alternatifi şu anki piyasada yok.

Negatif:
1) Koku notalardaki elementlerin çoğunu hissettirmiyor.
2) Çok değişiklik göstermeyen yapıya sahip. Sırf ekmek temalı bir parfümde “bu pozitif mi? negatif mi?” diye çok düşündüm ama gene de bu durumu “işin kolayına kaçmak” kabul ederek negatif saydım.
3) Tam anlamıyla ekmek kokusunu çok net verdiğini söyleyemem. Koku daha çok, beyaz çikolata yağı kıvamında…
Notalar:
Üst: Narenciye notaları, Süt notaları, Buğday, Arpa.
Kalp: Hindistan cevizi, Meyan, Ölmezotu çiçekleri, Kayısı, Tarçın, Karanfil.
Baz: Osmanthus çiçeği, Kayısı, Baharatlar, Sandal ağacı, Odunsu notalar, Amber.
Tip: Gurme, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2011
Koku rengi: Ekmek
Referans: Yağlı Ekmek
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Christopher Sheldrake

Doktrin: “Kötü hüküm vermeye alışkın insanlar genellikle iyinin farkında olmazlar. O iyi ki, onlar kaybedinceye kadar avuçlarının içindeydi.” – Sofokles