Herkes bir ayna gibidir. Sevdiğiniz birisi sizi sever; nefret ettiğinizse uzaklaşır. Sizin nefret ettiğiniz birisinin sizi sevebileceğini düşünebiliyor musunuz?

Aslında saygı yapmacık olur ama sevgi yapmacık olamaz. Hem anlaşılır, hem olamaz ki! Herkeste bir ayna düşünün: Size küfür eden birisi aslında o küfürü kendisine ediyordur; size haksız yere kızan birisi ise yine kendine.

Opel Servisi’nde ‘mekaniker’ olarak çalıştığım sıralar dışarıda haftasonu birisini görmüştüm. Opel Vectra’sını patınaj çeke çeke kullanıyor ve barın önüne çekiyordu. Balataları ve lastikleri eskite eskite… Belki ben değiştirmişimdir onları, motor bakımını da ben yapmışımdır. Ama hiç zoruma gitmedi. ‘Helal olsun’ dedim. Benim işim bu, onun işi o; herkes işini yapacak. Zaman gelecek, ben o arabanın içinden ineceğim, o ise burada bana içki getiren garson olacak. “Her şey olması gerektiği gibi olur.” – Karl Marx

Baba: Bence; insanlar ayna gibidir. Bugün, gerçeklik olan kendimiz, bir başka zaman gerçeksi (hakikat) olabiliriz. Zaman çok şeyi değiştirir.

Ben ‘tekniker’ olarak bir serviste çalışırken tanıdığım birisini piknikte gördüm. Aracına patinaj yaptırıyordu. Çok üzüldüm. Bir şey diyemezdim. Benim işim araçlarla ilgiliydi ama, onun işi de bu değildi. Kendi gerçek konumunu bilip, işini yapabilirdi. Yıpranan lastikler, araç ve diğer aksamları aslında o kişinin kendi malı olsa bile, ulus olarak o araç hepimizin malıydı. Araç sahibi bunun bilincinde değildi. Bu tür insanlar, o an benden çok daha iyi konumda olsalar bile, yapıcı olmayan akıllarıyla bir gün aynanın görüntüsü gibi olabilirler. O aracın bakımı ile ben ilgilenmiştim. Bir gün böyle bir aracımın olmasını çok istemiştim. Belli mi olur, bir gün araç sahibi ile yer değiştirebiliriz. Aşağıdaki MARKSBİLİM kurucusunun sözü yerine gelecektir.

Yaşamın Renklerini Koruyalım Haziran 2004 haz®etiDoktrin: “Her şey olması gerektiği gibi olur.” – Karl Marks