1805’te başladım. İlk kez deniyorum. Nota aralarında durdurabilirim kaydı. Aslında görüntülü de yapacaktık da şimdilik sesli yeter herhalde. Şimdi koluma süreyim biraz. Biraz kuruması lazım. Çok ağır turunçgiller, ayak kokusu gibi bu, çok kötü bi peynir kokusu var hani… Bunu yapan bi element vardı. Adını bulursam diğer notalarda vereyim. Ondan koymuşlar. Biraz bi şipre ama çok sert. Bir iki çiçek var, biraz da odunsuluk ama şu anda çıkmadı. Bütrik asit, yağlı peynir kokusu veren. Paçuli; çok kuru bi paçuli var böyle karanlık, laciverte yakın. Hep karıştırmışımdır da… Kekik gibi, ıtır gibi kokular… Belki nane ya da kakule. Açılış benden bu kadar.

Orta notalarla devam ediyoruz. Sardunya. Hani eskiden pencere önlerinde, yağ kutularında yetiştirilen yeşil bitki. Erkeksiliği işte bu sardunya kuruluğunu Jagler’de de almıştım. Ancak Jagler’deki yağmur yemiş, ıslak menekşe tadı bunda yok. Bu biraz daha sert gidiyor. Menekşe yosunu bir de adaçayı gibi bi kuruluk var. Fazlasıyla kuru aslında. Ortalardaki o kötü ayak kokusu tadı gitti ama bu sefer yalnızca dümdüz bi kuruluk geldi. Keşke altlara biraz fazla baharat yerleştirselerdi. Ya da baharat var ama ben alamıyorum. Kişnişi andıran bi koku. Belki tekrar deneriz.

Parfümün sonlarındayız. Güneşte yanmış saman. Onun dışında üst ve orta notalardaki elementler tütsü ile gizemli bi yapıya büründü. Sonları gene de en güzel yanı. Kalıcılık parfümde gene de orta sayılır. Şimdi aslında kokuya dört yıldız veriyorum. Yani koku çok kötü bir koku. Kimse bunu kullanamaz. Hani itici bi yanı fazla. Ama kadınlar böyle aşırı erkeksi, işte ayak kokan parfümleri seviyorlar, enteresan ama… Bu anlamda iyi bi seçim olabilir. Bergamotu hiç söylemedim ama o ekşilik hep vardı. Yılı çok eski, o yıllara uygun olduğunu unutmamak gerekir. Reformüle oldu mu bilmiyorum ama muhtemelen olmadı diye biliyorum.

Benzerlikler… Şimdi ben Jagler’e benzettim ama aslında bu füjer ya da şipre dediğimiz tip parfümlerin neredeyse hepsi birbirine benzer… Şimdi Jagler; biraz daha yumuşak yanları vardı Jagler’in, söylemiştim daha önce de. O menekşeli ıslak yanları… Bu parfümde o yok, biraz daha kuru otlar ve samanla ilerliyor.

Pozitif:

1) Parfüm “maskülen koku” kavramının eş anlamlısı sanki.
2) Çok sert ve hayvansı, tahrik edici.

Negatif:
1) Kalp notası beklenenden aşağı kalıyor.
2) Sonlarındaki element zenginliğini çok yansıtamadı.
Notalar:
Üst: Bergamot, Tarhun, Galbanum, Lavanta, Petitgrain. (ck: )
Kalp: Sardunya, Yasemin, Çam iğnesi, Paçuli, Vetiver(ck: )
Baz: Amber, Meşe yosunu, Hindistan cevizi, Laden, Deri, Misk, Storax. (ck: )
Tip: Topraksı, Baharatlı, Hayvansal, Derili, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1976Koku rengi: Lacivert
Referans: Paçulili Taban
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Vincent Marcello

Doktrin: “Sokakta yürüyen güzel bir kız gördüğünde ne düşünürsün? Bir tarafım onunla flört etmeyi, onunla iyi vakit geçirmeyi, diğer tarafım ise kazığa geçirilmiş kafasının nasıl duracağını düşünür.” – Edmund Kemper