Ekşi bergamot kabuğuyla asitli açılış. Yosunsu deniz tatları yok değil. Ezilmiş beyaz ot dipleri. Yeşil mentollü sakız gibi.

Orta notalara gelindiğinde sandal ağacı yanında tatlı sunta. Biberiye. Kaynak suyu tazeliği. Çiçeğin, vazo dibinde kararmış tatlı suyu.

Sonlara gelindiğinde yeşil mandalina kabuğu ve hafif kuru otlar. Beklentimin altında kalan parfüm; yıllarca çarşıları bergamota boğan koku bu olmamalıydı.

Benzerlikler üzerine;
Çok iyi bildiğim fakat sevmediğim bir parfüm bu. Tasarımda yalınlıktan yana olan Steve Jobs’un gardırobunu geçmişte, ölene kadar kendisine yetecek kadar siyah kazakla doldurduğunu biliyoruz. Kazakların tamamı aynı renk (siyah), aynı tip (yarım boğazlı) ve aynı marka (Issey Miyake) olduğunu da biliyoruz.Pozitif:
1) Yeşil tatları bergamot ve mandalinaya doyurur.

Negatif:
1) Yoğun turunç parfümdeki tüm kokuları kamufle ederek boğuyor.
2) Listedeki kokular zengin-kalantor, hissedilen notalar garip-gureba.
Notalar:
Üst: Mine çiçeği, Kişniş, Mandalina, Adaçayı, Yuzu (Turunç), Cypress (Ağaç). (ck: bergamot, yosun)
Kalp: Bourbon (Viski), Sardunya, Hindistan cevizi, Safran, Nilüfer, Tarçın. (ck: sandal ağacı, odunsu notalar, biberiye)
Baz: Amber, Cypriol (Bitki) yağı, Misk, Sandal ağacı, Tütün, Vetiver(ck: yeşil mandalina, kuru otlar)
Tip: Sucul, Yeşil, Fresh, Baharatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1994
Koku rengi: Yeşil
Referans: Yeşil Mandalina
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Jacques Cavallier

Doktrin: “En değersiz gurur, milli gururdur. Bu, onunla gurur duyandaki bireysel özelliklerin yoksunluğunu ele verir çünkü insan neden milyonlarca insanlarla paylaştığı bir özelliğe tutunma gereği duyarbilirki başka türlü? Dikkate değer kişisel niteliklere sahip olan, sürekli göz önünde bulundurduğu ülkesinin hatalarını açıkça görebilecektir. Ama dünyada gurur duyabilecek hiçbir şeyi olmayan her zavallı aptal gurur duyabilmek için son çare olarak ait olduğu ülkesi ile gurur duyar.” – Arthur Schopenhauer