Taze fasulyeyi pazarda seçerken kırarsınız. “Çıt” diye bir ses çıkmıyorsa fasulye ismine layık olarak yeterince taze değildir; geri bırakırsınız. Pörsümüş ve buruşuk bir fasulye tercih edilmez. O kırdığınız taze fasulyenin içindeki taneler ve onları koruyan beyaz yüzey gibi yeşil kokuyor şu an. Karabiberli sedir şimdiden burnuma geliyor. Lavanta bombası Jean Paul Gaultier – Le Male gibi değil de daha yumuşak; nane, otsu kokular ve kekik ile bastırılmış bir lavanta kullanılmış. Yalnız gene de açılışın biraz ona benzediğini söylemeden geçemeyeceğim. Onda fark olarak lavanta çok yoğun ve vanilya yukarı çıkmak istiyordu.

Orta notalara gelindiğinde koku bitkileri daha da kurutmaktan öteye geçemedi. Itır çiçeği çok net kullanılmış. Yalnız bu parfüm benim gibi böyle kuru otlu, naneli, kekikli kokuları sevmeyenler için pek iyi bir seçim değil. Bu parfümde misket limonu kullanılsaymış çok yakışırmış. Orta notalardaki kuru nane ve ıtır çiçeği alışık olmayan burunları sıkabilir. Parfüm az da olsa fesleğen, zencefil ve biber içeren Tom Ford – For Men’i andırdı bana. Genel hatlarıyla vasat bir parfüm.

Sonlara gelindiğinde vanilya çok ama çok hafif kullanılmış. Bozuk patikada yürüyüşe başlarken yüzünüze vuran ılık esinti gibi. Misk beyaz renkte, o da çok hafif. Parfümün en güzel yanı sonları! Ortasındaki o kuru, tatsız haline dayanabilirseniz sonunda sizi bir şölen bekliyor. Parfümün kalıcılığı oldukça düşük. Fark edilirlik orta seviyelerde. Pazar sabahı kahvaltıya çıkarken ya da öğlenleri dostlarla yenilen yemeklerde sıkılabilecek bir koku. Gece dışarı çıkarken kullanıma ya da takım elbiselik ciddi davetlere yavan ve lezzetsiz kalacaktır.Pozitif:
1) Açılışındaki taze yeşil bitkiler güzeldi.
2) Lavanta ve vanilya mükemmel bir uyum içinde.

Negatif:
1) Kalite eğrisi beklediğimden düşük çizgide kaldı.Notalar:
Üst: Bergamot, Lavanta, Taze nane, Dağ kekiği.
Kalp: Itır çiçeği, Sedir ağacı.
Baz: Misk, Vanilya.
Tip: Yeşil, Pudralı, Odunsu, Aromatik, Baharatlı.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1995
Koku rengi: Bej
Referans: Kuru Lavanta
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Creations Aromatiques

Doktrin: “Buradan bir kova su gibi görünüyor, ama bir karıncanın bakış açısından engin bir okyanus, bir filin bakış açısından yalnızca soğuk bir içecek, bir balığın bakış açısından ise, elbette onun yurdu…” – Phantom Tool Booth