Çok yoğun bir frezya esansı ile burnuma vurdu. Bu kadar ağır çiçeklerle geçtiğiniz yerlerden etraftakileri kaçırabilirsiniz. Ben aslında gardenya da alıyorum fakat notalarda görünmüyor. Birçok imitasyon parfümde ağırlıklı olarak kullanılan bir nota frezya. Bu yüzden çoğu zaman birileri tarafından benzerleri koklanmış bir parfüm kokusuyla gezebilirsiniz. Çiçek buketi yaptırdığınızda üzerine sıktıkları parlak sprey gibi kokuyor. Yapaylığı ve

yoğunluğu bir süre sonra baş ağrısı yaptı bende.

Orta notalara gelindiğinde bu parfümü sıkıp her dışarı çıktığınızda, “Keşke daha az sıksaymışım.” diye hayıflanmanız işten değil. En güzel yanı küçükken annem için aşırdığım “kala çiçeği” barındırıyor olması. Ortalarda geçen sümbülteber bilinenden biraz daha değişik, daha hafif. Aslında daha çok zambak boyunduruğunda ilerliyor bu kalp notası. 

Sonlara gelindiğinde frezya ve zambak ne yazık ki baskısını sürdürüyor. Bu da kokunun çok değişim göstermediği anlamına gelir. Yüksek kalite bir parfümden beklenen bir kolonya gibi tek çizgide ilerlememesidir. Ya da bir parfüm tek çizgide gitmez ama ilk sıkıldığında yoğun, ortalarda hafif ve sonlarda zayıf ise; yani koku her geçen saat hafiflemekten başka belirti gösteremiyorsa ve koku hala aynı renginde devam ediyorsa bu da değişim değildir. Gerçek değişim: Koku ilk on dakikada farklı, daha sonra birinci ve/veya ikinci saatte farklı, beşinci ve/veya altıncı saatlerde farklı bir parfüm gibi kokmalı ya da bu saat aralıklarında içindeki notaları sırayla açığa çıkarmalıdır. Yani tüm evrelerini eksiksiz değişimlerle geçirmelidir. Bununla birlikte her saat değişim gösterebilen parfümler de vardır. Bu parfüm notalarında yazan elementleri bile size tam olarak veremiyor; bu durumda kalitesinden nasıl söz edebiliriz?
Pozitif:
1) Çiçeksi şekerli koku seviyorsanız kalıcılık ve fark edilme oranı yüksek olan bu kokuyu deneyebilirsiniz.
2) Kalıcılık ve fark edilme yukarılarda.

Negatif:
1) Para amacıyla üretilmiş düşük kalite bir koku.Notalar:
Üst: Frezya, Demirhindi, Çin tütsüsü.
Kalp: Zambak, Sümbülteber, İris, Şakayık, Süsen kökü, Kala çiçeği.
Baz: Misk, Kaşmir ahşap, Vetiver.
Tip: Çiçeksi, Odunsu, Hayvansı, Pudralı.
Cinsi: Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2000Koku rengi: Koyu Sarı
Referans: Sarı Frezya
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Laurent Le Guernec

Doktrin: “Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez.” – La Fontaine