Kadife yapraklı, siyaha kaçan bordo bir gülle gelen açılış gülle gibi suratıma çarptı. Bu gülü kaynatarak ortaya çıkan renkli sıvısını acı siyah bir derinin üzerine baklavaya şerbet döker gibi kepçeyi gezdirerek dökün. Paçuli yapraklarından yapılmış limonsuz soğuk bir salataya yasemin yapraklarının beyazıyla buluşan o masum sarılığından serpin. Afiyet olsun.

Orta notalara gelindiğinde gül, Amouage – Lyric Man’deki beyaz gülleri andırıyor. Ezilmiş beyaz gül suyu. Bergamotlu, dört şekerli, soğuk siyah çay gibi kokuyor. Koku yapısı itibariyle çok karmaşık. Açılışta aldığım yaseminin dışında çiçek anlatacak olursak: üzerine vanilyalı sıvı damlatılmış yanık bir karanfili andırıyor. Üst ve kalp notaları feminen bir yapıda. Parfüme gizemli bir hava hakim. Yalnız karanlık ve gizemli hissini Nasomatto – Black Afgano kadar verebilen bir parfüm çıkmadı henüz.

Sonlara gelindiğinde ağırlıklı olarak vanilyayı alıyorum. Diğer parfümlerde kullanılan yapay, bayağı, tekdüze vanilya ile karıştırmayın. O parfümler vanilya adı altında ver ediyor karameli, ver ediyor şekeri. Siz de yanık bir karamel kokusuyla gün boyu geziyorsunuz. Bu arada öd ağacı çok hoş kullanılmış. Genelde Arap parfümlerinde bu kadar yumuşak öd’e rastlayamazsınız. Ama bunda hafif kıvamda. Öd ağacı aslında o kadar da güzel kokulu bir ağaç değildir. Gövdesini  hastalandıran bir mantardan enfekte olan ağaç o eşsiz güzellikteki kokusuna kavuşur. Hatta ağaç bu yara ile ne kadar uzun süre mücadele ederse o denli güzel kokar. Gerçek hoş kokulu öd ağacının uzun yıllar elde edilebildiğini ve çok pahalı olduğunu biliyorum. Burada elbette ki yapay öd ağacı kullanılmış. Nasıl koktuğunu anlatmam gerekirse: İlk ya da ortaokuldaki içi sünger dışı bezden yapılan fermuarlı kalem kutularımızın içinde kalemtıraş, silgi, kurşun kalem, kırmızı kalem bulunurdu. Onların içi zamanla bu ürünlerden dolayı boyanır ve kirli parlak bir grafit tonuna bürünürdü. Onun içi nasıl kokuyorsa işte bu parfüm de şu an öyle kokuyor!

Pozitif:
1) Tom Ford Özel Harman Serisi gerçekten beklendiği gibi davranıyor.
2) Sert bir gül kullanımı, orta sertlikte bir deri kullanımı. Çok güzel bir araya gelmişler.
3) Kalıcılığı ve agresifliği üst düzeyde.

Negatif:
1) Erkek parfümlerine göre biraz feminen mi ne?Notalar:
Üst: Safran.
Kalp: Çiçek notaları, Siyah gül, Siyah trüf mantarı.
Baz: Yosun, Öd ağacı, Paçuli, Vanilya.
Tip: Baharatlı, Çiçeksi, Gurme, Oryantal, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2007Koku rengi: Koyu Kızıl
Referans: Kadife Gül
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Harry Frémont&Jacques Cavallier-Belletrud

Doktrin: “Ölümün olduğu bir dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında.” – Franz Kafka