Müthiş bir açılış. Renkli, gökkuşağı gibi, cümbüş sanki!.. Kakuleli yeşil çay; ama soğuk. Limonlu siyah çay; ama dört şekerli. Kehribar tesbih gibi kokuyor. Üçüncü dakikada tozlu paçuli yukarı sıçradı. Limonlu lokum gibi kokuyor. Dövülmüş çay yaprakları… Biraz dişi menekşe belki… Parfümde lavanta eski kafa tıraş kokulu parfümlerdeki gibi değil de daha çok lüks markaların kolonyaları gibi şekerli, ıslak ve mor kullanılmış.

Orta notalara gelindiğinde anlatması zor bir parfüm. Elementleri okumadan çıkarmak güç. Çay etkisi hala devam ediyor. Biraz daha ekşi ve bayat bir çay gibi. Açılıştaki görkemli halini yitirdi. Orta notaları hem açılışı kadar güzel kokmuyor, hem de fark edilirlik düşmeye başladı. Parfümün açılışı 9/10 on üzerinden dokuz alırsa, ortaları da 5/10 on üzerinden ancak 5 alır. Kuru ağaç dallarını andıran baharat kokuları var. Tonka fasulyesi çok yumuşak kullanılmış. Soğuk su dolu bardağa atılmış, nem çekmiş tarçın gibi kokuyor. Kimse Chanel – Egoiste’deki kadar yoğun tarçın bombası düşlemesin. Daha hafif, daha belli-belirsiz!.. Adaçayı kullanımını hiç sevmem. Kokusu bana çişi hatırlatır. Ortalarda kullanmış olmalarına çok şaşırdım. Biraz kekik ve biraz da kurutulmuş maydanoz. Ortalar karmaşasıyla beni şaşırtıyor. Yalnız gene de “açılışını özledim” diyebilirim. 

Sonlara gelindiğinde balın o idrara benzeyen kokusunu alıyorum. Aslında orta notalarda adaçayı benzeri kokunun “bal” yaratmak için yerleştirildiği çıkıyor ortaya. Ortalarda hafif gördüğüm için “tonka fasulyesi” dediğim kokunun da sona yerleştirilmeye çalışılan vanilya olduğunu anlıyoruz. Çook hafif bir tütün ve biraz da deri görüyorum. Genelde şekerli kokularla kullanılan deri ve tütünün sonlarda tatlı kullanılmaması parfümün bize sonlarda şekersiz çay içirmek istemesinden olabilir mi? Genel olarak koku müthiş. Kalıcılık da fena değil ama fark edilirlik berbat. En çok notu oradan kıracağım.
Pozitif:
1) Açılışı, hiç koklamadığınıza emin olduğum kadar güzel bir siyah çay şöleni.

Negatif:
1) Bizimle en çok zaman geçirecek olan kalp ve baz notasında parfümdeki harika kokular geri çekiliyor.
2) Fiyatı çok yüksek. Yalnız bunda nadir bulunmasının da etkisi olabilir!
3) Fark edilme berbat!Notalar:
Üst: Bergamot, Yıldız anason, Çay.
Kalp: Baharatlar, Zencefil, Tarçın.
Baz: Bal, Vanilya, Deri, Tütün.
Tip: Gurme, Oryantal, Dumanlı, Baharatlı.
Cinsi: Unisex
Üretim: Nadir bulunan, Üretimi Durdurulan
Çıkış Yılı: 2000Koku rengi: Açık Sarı
Referans: Tatlı Çay
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Olivia Giacobetti

Doktrin: “Serüvene koşmak için trenler bekliyorsan, güneşi yakalayıp gözlerine yerleştirmek için beyaz yelkenlerin gelip seni almasını bekliyorsan, yarına inanmak için gün batımına, iyi kalpli görünmek için zayıflığa ve güçlü görünmek için öfkeye gereksinimin varsa; demek ki hiçbir şey anlamadın!” – Jacques Brel