Yeşil misket limonu kabuğu rendesi. Doğal bergamot. Küflü kokular. Paçuli derinliği. Çam ağacının tozlu gövdesi. Yağmur yemiş ıslak menekşe. Top oynarken toprak sahada yere kapaklandığınızda havaya dağılan külümsü toz kokuları. Topraksı reçine.

Orta notalara gelindiğinde Narciso Rodriguez For Him – Musc Collection’ı andıran sert kokular. Hayvansı misk. Yoğun ekşilik ve tuvalet koku gidericilerini andıran sertlikte dağılan lavantalar. Deniz tuzu. Kuru naneli menekşe. Aşırı kuru ve erkeksi yanı bana Narciso Rodriguez – For Him’i anımsattı. Onun sonları muhteşemdi, umarım bunun da öyle olur. Açılışından beri şu kokular göze çarpıyor: Kuru, soğuk, ıslak, erkeksi, ekşi, tuzlu. Umarım sonlarda biraz tatlılık kazanır.

Sonlara gelindiğinde yoğun meşe yosunu kullanımı burna çarpıyor. Caron – Yatagan’daki ağır ayak kokusu kadar olmasa da çok sert ve erkeksi bir koku. Sonlarda az tatlılık tonka fasulyesi ile geldi. Gene de yeterli değil. Belki de sert yapmak istediler. Böyle de bitirdiler…

Bu parfüm hiçbir zaman beklenen kadar yumuşak değil zaten. Fakat o bir efsane. O bir klasik. Nedense Jagler’e çok saygı duyuyorum. Belki de firma en kötü hamleyi reklam yüzü olarak Emrah’ı seçerek yapmıştır. Böylece aslında arabesk dinleyip, sorduğunuzda “Arabeks dinliyom.” diyen güruh, parfümün hitap ettiği kitlenin tamamıymış gibi algılandı… 

Zamanının kült kokusu Jagler’i unutamazdım. Yorumlamadan da edemezdim. Onu çok seviyorum. Tüm kırolar ama en az onlar kadar centilmen abilerimde de bu kokuyu duyardım. Büyüyünce onlar gibi olmak isterdim. Büyüdüm onlara pek benzemedim.

Benim için parfümün parası önemli değil. İki parfüm varsa önümde; biri pahalı, diğeri ucuz ikisine de mesafem aynıdır. Hatta bazı yerlerde ucuz parfümü savunurum. Bunun nedeni “Kendim gibi ezik olanı ezdirmem, tersine kayırırım. Küçükken biz çok fakirdik, oturduğumuz mahlede gökkuşağı bile siyah-beyaz doğardı.” bahanesi yerine ucuz parfümün az parayla çok iş yapmış olmasındandır.Pozitif:
1) Az para çok iş, az laf çok iş.
2) Yazılı olan nota listesini, hatta fazlasını kesinlikle koklarsınız. Eksiği yok, fazlası var.
3) Ne olursa olsun o bir Türk parfümü ve ben kayıtsız kalamıyorum.
4) Kalıcılık ve fark edilirlik iyi.

Negatif:
1) Markanın yanlış reklam stratejisi en büyük eksisi. Ardından yıllarca kendini geliştiremedi.
2) Gıcık tutan boğazdan çıkan hırıltılı kuru bir öksürük gibi.
Notalar:
Üst: Limon, Yasemin. (ck: misket limonu, bergamot, paçuli, çam, reçine)
Kalp: Gül, Portakal çiçeği. (ck: misk, lavanta, tuz, menekşe)
Baz: Misk, Vanilya. (ck: meşe yosunu)
Tip: Füjer, Çiçeksi, Hayvansal. 
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1990
Koku rengi: Lacivert
Referans: Tuzlu Paçuli
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Adnan Hunca

Doktrin: “Kendine hakim olan başkalarına da hakim olur.” – Konfüçyüs