Kara miskle açılışı yaptık bakalım. Ev temizliği yaparken kalkan tozdan nefesinizin kesildiği an! Tozlu paçuli kullanımı burun büken cinsten. Reformüle olmuş yeni sürümüne göre oldukça eski kokuyor. Sedir var, evet ama karabiber yok. Normalde alıştığım sedir kokusundan daha puslu. Karmaşık bir koku. Yeni versiyondan daha güzel diyemem. Şekerli kül kokusu gibi. Opoponax reçinesi şimdiden yukarı vuruyor.

Orta notalara gelindiğinde mandalina reçeli gibi kokuyor. O kadar güzel limon kullanılmış ki, gerçek limondan güzel değil; ama gerçek limon böyle güzel kokamaz! İçinde kullanılan mükemmel karıştırılmış baharatlar bana Caron – Third Man’i hatırlattı. Yalnızca ondaki aşırı meşe yosunu efekti bunda kullanılmamış. Biraz çiçekler var ama parfüm yalnız kadın kullanımına hitap ediyor denilemez. Bir erkeğin rahatlıkla üzerinde taşıyabileceği sert elementleri barındırıyor. Üçüncü saatte koku yumuşacık bir turuncu renkli pamuğa büründü. Küçükken babamızın elini tutarak ayak bastığımız pastane duvarları gibi kokuyor.

Sonlara gelindiğinde işte o büyülü an! En güzel yanı sonları olan parfümleri çok seviyorum ama bizimle uzun süre kalamıyorlar. Belki de bu yüzden çekiciler. Aslında bu parfüm her notasında ayrı güzel. Sandal ağacı harika kullanılmış. Amber, çok hoş bir amber alıyorum. Koku ne zayıfladı ne de fark edilirlik kaybetti. Çok güçlü bir koku. Koku molekülleri yerine göre kolumdan yukarı çıkıp kendini gösteriyor, kimi zaman da içine kapanıp koklanmayı bekliyor. En pudralı kokan yanı baz notası. Buzlu limon suyu gibi kokuyor. Vanilya çok kaliteli ve yumuşak kullanılmış. Tütsüyü; yanık öd ağacıyla genelde sarmal kullanılan tütsü gibi beklemeyin. Çok daha hafif, sönmüş mum dumanı kıvamında. Nedense bana yeni formül Shalimar’ın yaşattığı duyguları yaşatamadı.
Pozitif:
1) Müthiş nota değişimleri ile Guerlain kalitesi göz dolduruyor.
2) Edt. olmasına rağmen kalıcılığın yüksek olduğunu söylemeliyim.

Negatif:
1) Açılışındaki hayvansal ve kirli yapı, piyasa parfümlerine alışmış burunlara itici gelebilir.Notalar:
Üst: Bergamot, Mandalina, Sedir, Limon, Turunçgiller.
Kalp: Iris, Yasemin, Paçuli, Gül, Vetiver.
Baz: Deri, Misk, Opoponax reçinesi, Sandal ağacı, Vanilya, Tütsü, Misk.
Tip: Oryantal, Pudralı, Baharatlı, Tatlı.
Cinsi: Feminen
Üretim: Eski Formül, Nadir Bulunan
Çıkış Yılı: 1925
Koku rengi: Altın
Referans: Tatlı Pudra
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Jacques Guerlain

Doktrin: “İnsan hayatına paha biçilmez. Oysa biz, hep yaşamdan daha değerli şeyler olduğunu düşünürüz. Peki bu başka şey nedir?” – Antonie de Saint Exupery