İnanılmaz canlı bir incir yaprağı, soğuk-tatlı bir incir kokusu. Şimdiye kadar incir teması üzerine kurulu iki parfüm kokladım. Birisi bu, diğeri Acqua di Parma – Fico di Amalfi. Amalfi’deki inatçı ezilmiş incir yaprağındansa bunda daha çok incir sütü damlatılmış meyvesine sarılmış yumuşak incir yaprakları kokusu alıyorum. Amalfi’yi önümüzdeki günlerde yazarım ama gelelim bu parfüme: Kokusu o kadar hoş ki durmadan koklamak istiyorum. Çok net incir ve yaprakları… Çok net! Size başka şeyler de yazmak isterdim. Ya yalnız incir kokusu ağırlıkta çalışılmış ya da benim burnum başka koku alamayacak kadar köreldi… Dokuzuncu dakikada koku kurumaya başladı. Kurudukça da açılıştaki havalı renkler soldu. Çok az kuru paçuli kokusu yükseliyor. Açılışta benim aldıklarım bunlar.

Orta notalara gelindiğinde notalarda yazılı olan hindistan cevizi değişik olarak karşımıza çıkıyor. Hindistan cevizi suyunu sütle çalkalamışsınız gibi. Çiçeksi bir süt kokusu burnuma geliyor. Buğday çimi alıyorum. Buğday çimi suyunu çok severim. Artık bulamadığımız için pek içemiyoruz. Onun kokusunu o kadar hoş vermişler ki, gerçeği ancak bu kadar güzel olabilir. Ortaları da çok güzel ama ben gene de açılıştaki incir kokusunu kaybetmemesini umardım. Amalfi incirdense incir yaprağı temalı; ama açılışından sonuna dek incir yaprağı kokusunu almak mümkün.  

Sonlara gelindiğinde suda ıslanmış incir taneleri gibi kokuyor. Üst notada alınan incir kokusu, ortalarda geri çekilmişti ama sonlarda yine bizimle buluşuyor. Taze kesilmiş odun kokusu alıyorum. Laminant parke kokusu. Ahşap cilası kokusu. Sonlardaki odunsular güzel. Ama ne bileyim, açılışındaki kadar kaliteli olabilirdi. Koku dördüncü saatten sonra fark edilirliğini önemli ölçüde yitiriyor. “Keşke daha ağır odunlar kullansalarmış!” demeyeceğim. Zira bu parfüme yakışmazlardı. Çok sevdiğim filmin (İncir Reçeli) ikincisi bugün sinemalara düşerken böyle bir parfüm yorumlamamak olmazdı. Pozitif:
1) Şu ana kadarki en iyi incir temalı parfüm.

Negatif:
1) Koku sonlarda oldukça hafifliyor.
2) Parfümün yegane yıldızı incir sefası beklenenden kısa sürüyor.
15243559376_4e11ff8d37_b.jpg

Notalar:
Üst: İncir, İncir yaprağı.
Kalp: Hindistan cevizi, Yeşil notalar. 
Baz: Beyaz sedir ağacı, Odunsular.
Tip: Gurme, Fresh, Meyveli, Yeşil, Odunsu.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1996
Koku rengi: Yeşil
Referans: Yeşil İncir
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Olivia Giacobetti
Doktrin: “Yaşamak için yemelisin, yemek için yaşamamalısın.” – Cicero