Ekşi limon kabuğu. Kokuyu Annick Goutal – Vétiver kadar çürük ve samansı beklerken, Guerlain – Vetiver kadar net ve limonsu buldum.

Orta notalara gelindiğinde limon öyle baskın ki alttan gelen ıtırı zor koklayarak açılışı sonlandırdım. Creed parfümlerinin genelde abartıldığını ve fiyatını hak etmediğini düşünürüm. Bakalım bu sefer ne olacak.

Sonlara gelindiğinde pudra şekerli vetiver.

Benzerlikler üzerine;

Acqua di Parma – Colonia Essenza: Açılışı aynı. O kadar yoğun limon ve petitgrain kullanımı bir vetiver parfümüne göre çok fazla.

Limonsu Creed – Original Vetiver’den uzak durmanızı öneririm. Açılışı limonlu, ortaları zayıf ıtır, sonları tatlı saman.

Temiz ve pürüzsüz vetiver isteyenlere Guerlain – Vetiver.
Dumansı vetiver isteyenlere Chanel – Sycomore.
Çürük samansı vetiver isteyenlere Annick Goutal – Vétiver.
Mürekkebimsi ve çamlı vetiver isteyenlere Lalique – Encre Noire.Pozitif:
1) Yok.

Negatif:
1) Vetiver limonla fazla boğulmuş, yoğun limonla akan kolonyamsı Acqua di Parma – Colonia Essenza kullanmak istesem onu kullanırdım.
2) Gerçekten çok hafif; hissedilmesi zor.Notalar:
Üst: Bergamot, Turunç, Mandalina, Vetiver yaprağı. (ck: limon, limon kabuğu)
Kalp: Kişniş, Ardıç meyvesi, Beyaz biber(ck: petitgrain, ıtır, vetiver)
Baz: Amber, Sandal ağacı, Misk, Vetiver. (ck: -)
Tip: Yeşil, Fresh, Narenciyeli, Baharatlı.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2004
Koku rengi: Yeşil
Referans: Kabuk Limon
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Olivier Creed&Erwin Creed

Doktrin: “İkiyüzlülük yahut riyakarlık kadınlarda doğuştandır ve neredeyse kurnaz kadının olduğu kadar ahmakların da ayırt edici özelliğidir. Bundan ötürü, saldırıya uğradıklarında savunma silahlarına müracaat eden hayvanlar için bu durum ne kadar doğal ise, kadınların da her fırsatta ve vesileyle bundan yararlanmaları o kadar tabidir ve bundan yararlanırlarken belli bir ölçüde haklarını kullanmaktan başka bir şey yapmadıkları düşüncesi içerisindedirler. Bu sebeple mükemmelen dürüst ve güvenilir, ikiyüzlülüğe yahut riyakarlığa yüz vermeyecek bir kadın düşünülemez.” – Arthur Schopenhauer