00: Rebul koku yorumları, Rebul marka kokuların incelemesi ve yorumlarının yayınlanması.

Atelier Rebul (Rebul Atölye) 118 yıllık Eczacılık geleneğinden gelen bir marka olmasından ötürü her zaman en doğal ham maddeleri en bilimsel formüllerle bir araya getirir. Kurucumuz Jean Cesar Reboul’un ‘’Kalite ve Güven Rebul Ailesinin En önemli Mirasıdır’’ sözü bugün yaptığımız tüm çalışmaların özünü oluşturur.

1938’de, eczanenin alt katındaki laboratuvarda Türk halkını lavanta ile tanıştıran ve evlerimizde bir asır sürecek misafirliğini ilan edecek olan “Lavanda Kolonyası” üretilir. Önceleri Bay Reboul’un bahçesinden yetiştirilen lavantaların uçan yağlarından elde edilen kolonya, daha sonra her yıl Fransa’nın güneyinde Grasse kentine yakın bölgelerden gün ağarana kadar toplanan, kokusuyla fabrikanın ağır havasını yok eden, Lavanta çiçekleri ile üretilmeye başlanır.

Sene 1939’u gösterdiğinde Bay Reboul ülkesine dönerken, gözü gibi baktığı eczanesini, hayattaki tek yakını olan genç ve çalışkan eczacı Kemal Müderrisoğlu’na devreder ve eczanenin ismi “Rebul” olarak değişir.

Ben de bu güzel markamızı sayfamda incelemek istedim. Tabii ki bundan haberleri yok. Umarım iyi işler başarmışlardır. Tarafsız olarak inceleme ve eleştirilerimize başlayalım bakalım:

Pozitif:
1) Bir Türk markasının yaptığı atılımı ayakta alkışlıyorum.
2) Edp.’leri bazı designer markalarla kafa kafaya ve at boyu yarışır.
Negatif:
1) Kolonyaları (Edc.) kendi parfümlerinden (Edp.) alt kalitede. Parfümleri “kokucuk”lardan bir üst kalitede, designer parfümlerin çoğundan bir alt kalitede. Niche parfümlerle zaten baş edemez.
2) Serinin, kolonyaları, altı saat boyunca üç ayrı notasını da ciddi bir inceleme yapmaya olanak sağlayacak kadar karmaşık yapıda değil. Parfümleri ise yazılı olan tüm notaları size hissettiremiyor. Daha ciddi koku deneyimi sunmasını beklerdim.
3) Kalite-Fiyat ekseninde incelersem “pahalı” derdim.Doktrin: “Türkler tarihte eşi benzeri görülmemiş bir millettir.” – Enes Bin Malik