Bir yaşıma daha girdim! Karabibersi gülü de ilk defa kokluyorum. Sedir ağacının gövdesini bıçakla kazıyın, kahverengi kabuğu sıyrılsın, altındaki süt rengi beyaz gövdeye ulaşarak ağacı yaralayın… Oradan akan, en içten gelen, ağacın özü olan canlı kısım, o süt gibi nemli ıslaklığı biliyorsunuz… Onun gül koktuğunu düşünün; işte öyle kokuyor.

Orta notalara gelindiğinde yeni terlemiş koltuk altı kokusu… Çam yaprakları üstünde film tabaka oluşturmuş ağaç tozu. Artık gül kokusu bize hiç görünmezken yerini kuru ve soğuk bir paçuliye bırakıyor. Parfüm artık hafif alttan gelen meşe yosunuyla adeta bir fougère gibi davranıyor.

Sonlara gelindiğinde orta notalardaki kokulara lavanta ve kekik de eklendi. Hiç göründüğü gibi değil, tamamen bir ters köşe parfümü. Sıcak renkler kullanılan parfüm sıvıları şekerli olur, bu hiç değil. İsminde gül olan kokular genelde öyle olurlar; bu pek değil. Şişedeki sıvı, rengiyle bize, güllü-tarçınlı ve hatta safran içeren sıcak bir kokuyu çağrıştırıyor. Oysa karşımıza, paçuli ve meşe yosunu içeren serin ve soğuk bir fougère çıkıyor…
Pozitif:
1) Açılışı oldukça güzel ve feminen. Fakat bu ancak birkaç dakika sürüyor.

Negatif:
1) Parfüm ters köşe yapıyor: Kapı zilini Bülent Ersoy çalıyor, açınca boynuma Zerrin Özer atlıyor.Notalar:
Üst: Pembe biber, Kişniş, Karabiber;. (ck: karabiber, gül, sedir)
Kalp: Gül. (ck: iğneli çam, paçuli, meşe yosunu)
Baz: Vetiver, Civet kedisi. (ck: lavanta, kekik)
Tip: Yeşil, Güllü, Hafif Baharatlı, Aromatik, Fougère.
Cinsi: Unisex. %80 Maskülen – %20 Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2000Koku rengi: Yeşil Kahverengi
Referans: Güllü Sedir
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Jean-Claude Ellena

Doktrin: “Eğer aşktan bahsediyorsanız, kısık sesle konuşun.” – William Shakespeare