Paçuli sert girdi ardından çikolata ve ezilmiş kakao tozları. Altlarda sert bir ot var onu bulmalıyım: Kakule. Mucizevi bir bitki olan ve çok sevilen yıldız anason. Tatlılığın arasından her defasında sıyrılan tütsü. Anasonu görünce L’Artisan Parfumeur – Tea For Two gibi yumuşak açıldığını sanmayın. Paçuli o kadar kuru ki, uzaktan koklanarak pek anlaşılmıyor, burun yalnızca tatlı kokuları alıyor; evet ama yakından nefes kesen bir paçuli parfümün bel kemiği gibi. 17. dakikada kozalak, çam reçineleri, yabani çam fıstığının içindeki yeşil meyvenin kokusu. Açılış bende bu kadar.

Orta notalara gelindiğinde koku öyle oturdu, öyle tatlı öyle hoş oldu ki kolunuzu yalamak isteyebilirsiniz. Tonka fasulyesi tatlı çikolataya eşlik ediyor. Çok hafif de olsa kahvede küçükken çay bardağında içtiğimiz kalitesiz sıcak kakao. Kakaolu kek üstüne dökülmüş pudra şekeri. Un kurabiyesi. İçilmiş ama hala sıcak ıhlamur bardağı. Çorbacıdan çıkarken kasada ağza atılan kuru karanfil… Üst notalarda algıladığım, fakat Guerlain’a konduramadığım için yazamadığım bir yapaylık vardı. Ama artık dayanamayacağım: Ekmek tatlısının son lokması yendikten sonra yıkanmak üzere kaldırılan ve içi hala şurup dolu krom tatlı tepsisinin yapaylığını andırıyor kokusu; tam 2. saatte.

Sonlara gelindiğinde belki de en güzel yanı. Paçuliden eser kalmadı ve geri çekildi. Yağlı siyah çikolata kokusu. Kahverengi pasta kıtırı. Islak kek gibi kokuyor. Tatlılığı zaman zaman tarçın kokan vajina sıvısını andırıyor. Tarçınlı vajina sıvısına benzetme nedenim kimyon ve pembe biber karışımı da olabilir. Apom’daki tükürük kokusu da bunlara benziyordu ve o tat kimyonla verilmişti. Bir ağaç var yağmur sonrası aynı böyle kokan. Ya da biri hapşırdığında ilk kokan koku. Tatlı ve seksi bir parfüm. Yanınıza yaklaşan kişi bu tatlılığı koklamak isteyecektir. İlk sıkıldığında çok saldırgan davranıyor, ortalarda biraz durulup sonlarda muhteşem hale bürünüyor. İki-üç sıkım yeterli olacaktır. Bahar veya kış kokusu. Kokunun daha önce çıkan ve tatlılığın az kullanıldığı Pour Homme versiyonunu da kokladım. Onu da önümüzdeki günlerde anlatacağım. Açılışta paçuli çok sert kaçmış. Ortalarda yapaylık can sıkıcı, sonları ise mükemmel. Ortalara “yapay” desem de baş ağrısı yapmadı. Belki de ham madde yapay kullanılmadı ama elementleri doğadaki referanslarıyla isimlendiremediğim için “yapay” yaftası yapıştırarak eleştirdim. Kadın ve erkek kullanımına da uygun. Benim sık kullandığım bir parfüm olmayacak; ama hastası çok!..
Pozitif:
1) Guerlain, çikolata ve kakao gibi iki tatlı cambazını aynı ipte oynatma başarısını göstermiş.
2) “Muhteşem koku!” diyemem ama bazı kokular sizi zihninizde bir yerlere götürür ve çok hızlı düşünmenizi sağlar. İşte bu koku onlardan!

Negatif:
1) Açılışta sert ve saldırgan kullanılan paçuli, koku en çirkin halindeyken “ben buradayım” diyerek yanlış zamanda yanlış yerde kendini göstermesine neden oluyor.
Notalar:
Üst: Elemi reçine, Yıldız anason, Narenciye. (ck: paçuli, çikolata, kakule, yıldız anason, tütsü, çam reçinesi)
Kalp: Yasemin, Neroli, Patchouli çiçeği(ck: tonka fasulyesi, kakao, karanfil)
Baz: Hibiscus bitkisi tohumu, Kakao, Paçuli, Sandal ağacı, Çay, Sedir. (ck: kimyon, pembebiber)
Tip: Gurme, Oryantal, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül, Nadir Bulunan
Çıkış Yılı: 2005Koku rengi: Kakao
Referans: Kakaolu Paçuli
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Béatrice Piquet

Doktrin: “Yanılgı insanlar içindir; ancak silginiz kaleminizden önce bitiyorsa, fazla yanlış yapıyorsunuz demektir.”  – J. Jenkins