Limon, ama nefes almakta zorlayan limon. Bu kadar koyu olmalı mıydı? Bir acılık var; “alkol” diyeceğim ama değil. İçki alkolü değil de sert kolonya gibi. Bu acı limonsuluk bana Penhaligon’s – Blenheim Bouquet’i hatırlattı. Penhaligon’s çok kalite bir marka, Bouquet çok kalite bir parfüm. Herkes sevmez o tür kokuları özellikle ben, ama limonlu kokular centilmen kokusu olarak düşünülebilir. Çiçeklerden belki biraz sardunya. Açılışı bu kadar yalın ve az element içeren, bir o kadar da az değişiklik gösteren az parfüm gördüm.

Orta notalara gelindiğinde sedir ağacı çok iyi yerleştirilmiş. Hem gerçekçi notalar hem de yerine yakışmış. Meşe yosunu parfümü nemlendirdiği gibi eskitmiş de. Bir erkek parfümü kadar karmaşık değil ama bir kadın parfümünden beklenmediği kadar da maskülen. Ne kadınsı ne erkeksi bir menekşe. Yasemin. Kır gelinciği gibi kuru ve sert kokuyor. Kekik. 

Sonlara gelindiğinde Guerlain – Habit Rouge Sport’u andıran kokusuyla göz dolduruyor. Parfüm başında acı limon, ortalarında ot dipleri ve sonlarında ılık limon esintileri şeklinde geçiyor. Kokuyu unisex olarak değerlendiriyorum. Kullanan hiçbir erkeğe “bu kadın kokusu” denilemez. Ortalarda kuruluk hissi veren paçuli sonlarda azaldı. Tatlı-ekşi odunlar var ve bunlar beyaz ahşabı andırıyor. 6. saatte hafif bir amberle ilk kez bu kadar yumuşadı. Puanın kırılmasının en büyük nedeni benzerlerinin çok olması. Blenheim Bouquet 1902 yapımı. Habit Rouge 1965 ama daha spor versiyonu olan Habit Rouge Sport 2009. Genelde öykünen taraf Truth Women oluyor. Yüz üzerinden altmış beş vereceğim. Gene de CK’den böyle bir kadın parfümü beklemezdim. Ben CK’nin en iyi parfümünün Obsession olduğunu sanıyordum. Burnum iyi olmadığı için düne yetiştiremediğim Truth Women yorumumu bugün siz değerli okuyucularımla paylaşıyorum.
Pozitif:
1) Harika harman. Calvin Klein bir kadın parfümü yaratmanın tek yolunun çiçek-böcekten geçmediğini bize kanıtlıyor.

Negatif:
1) Fazla limonlu. Bence tek eksiği bu. Notalar:
Üst: Bergamot, Limon(ck: limon)
Kalp: Zambak, Böğürtlen, Paçuli, Yonca, Mimoza(ck: sedir, meşe yosunu, menekşe, yasemin, gelincik, kekik)
Baz: Bambu, Şakayık, Sandal, Vetiver(ck: amber, yeşil otlar, beyaz ahşap)
Tip: Çiçeksi, Fresh, Yeşil, Odunsu.
Cinsi: Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2000Koku rengi: Buğday
Referans: Yeşil Limon
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Alberto Morillas&Jacques Cavallier&Thierry Wasser

Doktrin: “Zafer hiç yıkılmamak değil, her yıkıldığında yeniden ayağa kalkabilmektir.” – Konfüçyüs