Absent* içkisi ile başladığını hepimiz biliyoruz. “Oradan kopya çektim” saysak da saymasak da kokladığım an “naneli likör” benzeri kokuyu almamam mümkün değildi. Yeşil renkli eski Brut parfüme benziyor ilk bir dakikada. Kakule, nane. İmitasyon deri montu kokladığınızda burnunuzun aldığı yapay kuruluk hissi. Parfüm açılışta o kadar yeşil ki; “verte” adıyla seri üretilen parfümler kadar. (Guerlain, Hermes, Bvlgari…) Limon, meşe yosunu. Itır; kuru ot dipleri. Çok çarpıcı, etkileyici de olsa açılışını sevdiğimi söyleyemem. En belirgin nota olan nane likörü etkisinden çıkmıyor.

Orta notalara gelindiğinde koku hoş bir hal aldı. Yabancı sitelerde; “cenneti tatmak: Yeşil pelin otu, fresh ve rafine, saf bir koku. Yeşil sedir ağaçlarıyla desteklenmiştir.” şeklinde tanımlanıyor koku. Derin meşe yosunu bana Caron – Le 3e Homme’u hatırlattı. Başlarda emin olmadığım için yazmadığım lavanta hafif kuruyarak kendini gösteriyor. Yeşillik hissi üçüncü saatte hala devam ediyor. Üst notalardan çıkarken hafif gelen silhatı ortalarda yazmak üzere es geçmiştim. Gerçekten de ortalarda yükselerek parfümü kuruttu. Absent kokusu hala alınabiliyor. Aslında parfüm onun izniyle diğer notaları salıyor gibi. Koluma buhar vererek ağır ağır kokladığımda harika kullanımıyla zencefil kokulara eşlik ediyor. Kimyon kokusu. Çınar ağacı. Sedir ağacı. Anason. Bunların dışında az tatlılık var altlarda ama bunları neyle sağlamışlar şu an anlamam güç. Belki baz notasında…

Sonlara gelindiğinde koku ortaların hafiflemiş hali gibi. Biraz vetiver eklendi. Çam ağacı. Parfüm sonlarda o kadar Le 3e Homme’a benzedi ki… Üstelik ondaki harika baharatlar bunda yok bile. İncelediğim iki parfüm birbirine benzerse tarihlerine bakarım. Caron 1985, By Kilian 2007 yapımı. Bu durumda feyz alan taraf By Kilian olmalı. Bu bir negatif. Ben en çok puanı genelde bundan kırarım. Diyeceksiniz ki: “Bir parfüm ilk formülüyle beğenildikten sonra kimse aynısını yapamaz mı?” Tabii ki yapabilir; ancak yaptığı her benzer parfüm ilk kokuyu anımsatacaktır. Efsane ilk koku herkesin çok sıktığı, bilinen, artık piyasanın bıktığı bir koku olabilir. Onu kullanmam, beğenmem de ama saygı duyarım. Hak ettiği puanı da veririm. Tanıdık bir koku aldığımızda beynimiz 8 kat hızlı çalışarak o ana geri döner. Kokuların hatıralarımızda yarattığı güçlü etkinin nedeni budur. Bu yüzden sevdiklerimizin önce sesini, sonra görüntüsünü, en son kokusunu unuturuz.
Pozitif:
1) Absent içkisiyle daha önce pek denenmemiş açılışı hoş bir deneyim.
1) Kalıcılık çok iyi.

Negatif:
1) Ortalarında ve sonlarında Caron – Le 3e Homme’a benzeyen tarafı negatif sayılabilir.
2) Notalarda yazılanlarla burnun aldıkları zaman zaman uyuşmuyor.
Notalar:
Üst: Lavanta, Portakal çiçeği. (ck: kakule, nane, limon, meşe yosunu, ıtır)
Kalp: Pelin otu, Silhat, Gül. (ck: otlar, zencefil, kimyon, çınar, sedir, anason)
Baz: Amber, Meşe yosunu, Vanilya. (ck: kabe samanı, çam)
Tip: Fujer, Çiçeksi, Yeşil, Pudralı, Baharatlı, Tatlı.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2007
Koku rengi: Yeşil
Referans: Nane Likörü
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Calice Becker

Doktrin: “Sevdiklerinizi incitmeyin. Çünkü onları bir gün incitmek için bile bulamayabilirsiniz…” – Up – 2009