Bir adama ‘çok iyi’ deriz. İyiliği dokunmamıştır. Oysa nereden biliyoruz? Belki de işyerinde nefret edilen bir patron. Bir kadına ‘çok kötü’ deriz. Bize bir yanlışı olmuştur. Halbuki nereden biliyoruz. Belki de kapalı kapılar ardında çocukları tarafından çok sevilen bir anne.

Ne iyi vardır ne de kötü. Düşüncedir ikisini de yaratan. Düşünceleriniz ne ise yaşamınız da odur. Şöyle bir söz var:

“Karınızın evlendikten sonra size nasıl davranacağını merak ediyorsanız, şimdi erkek kardeşine nasıl davrandığına bakın!” Annenizin iyi bir insan olup olmadığını, sevdiklerine veya size davranışına değil de; tanımadıklarına ve sevmediklerine, hatta düşmanlarına olan davranışlarına bakarak anlayabilirsiniz. Siz ya da sevilen akrabalar buna kıstas olamaz.

“En sevdiğiniz kişi bile bizi bir defa kırabilir ama o her zaman affetmeyi hak eder.”

Baba: Bence; bir insana iyi veya kötü diyebilmemiz için onu iyi tanımalıyız. Bizim olmadığımız yerlerdeki konumunu da dikkate almamız gerekebilir. Birisine biz, kötü diyebiliriz ama, bu kişi belki de bizim bulunmadığımız konumunda belki de çok iyi ve sevilen, sayılan kişi olabilir. 

Yaşamımız neyse, düşüncemiz de odur.

“Herkes, bulunduğu konuma göre düşünür. Çiftçi, çiftçi gibi; saraydaki, saraydaki gibi…” – Karl Marks

İyiyi ve kötüyü düşünceler yaratmaz. Düşünceleri; iyi veya kötü yapan şartlardır. Konfüçyüs; “Kötü düşünen, kötüdür.” der. Ben, Konfüçyüs’e katılmıyorum: Kötü olan, kötü düşünür.

Sevdiklerimiz tarafından bize yapılacak bir kötülüğü affetmemiz kolaydır. Kini unutup, onu sevmeye devam etmeliyiz. Birisinin bize nasıl davranacağını, başkalarına olan davranışlarıyla anlayabilsek bile, bu kesinlikle bir ölçü olmamalıdır. Çünkü; biz, o kişiden farklı olabiliriz. Bu fark da, karşımızdakinin bize olan davranışını etkiler.

Yaşamın Renklerini Koruyalım Eylül 2004 haz®etiDoktrin: “Şişedeki iki akrebe benziyor olabiliriz, her biri diğerini öldürecek güçte olabilir, fakat bunu ancak kendi hayatı pahasına başarabilir.” – J. Robert Oppenheimer