Islak bergamot kabuğunun toza bulanmış hali. Avluda, taş eşikte ağzınızdan kuru-tozlu zemine düşürülen limon kabuğu gibi. Eğilip alsak elimiz de böyle mi kokar? Biraz eski koksa bile olağanüstü. Acı bir bitki var altta sardunyaya benzettiğim.

Üçüncü dakikada bile bana neler yaşattı. Diplerde o kadar çok baharat var ki; ya burnum onları ayıracak kadar yetenekli değil, ya da onlar hiçbir burnun ayıramayacağı kadar karmaşık. Çok iyi harmanlanmış; çok.

Kuru pembe biber tozları, yakından koklasam hapşırtacakmışçasına gerçekçi geliyor. Onuncu dakikada paçuli başladı. Erken olduğunu düşündüğüm için biraz kızıyorum. Kokular o kadar net ki “Şu kokuyu çıkaramadım. Burada ne kullanılmış?” gibi can sıkan soruları kendinize sormuyorsunuz. İçindeki notaları burnunuzla çıkaramadığınız parfümler kaliteli olsalar bile formülleri eksik kalmış demektir. Tabii ki bu her burun için geçerli değil.

Orta notalara gelindiğinde tatlı bir parfüm Obsession. Ancak baharatlar onu o kadar güzel saklıyor ki kullanıcı, rahatsız etmeyen tatlılığın tadını çıkarıyor. Birçok parfümde yanlış kullanılan baharat ya da tatlı kullanımı sizi rahatsız ederken Obsession’da her şey o kadar dengeli ki, burna batan ne kadar element varsa başka kokularla onları absorbe (soğurma) etmişler. Böyle dengeli olmayı ancak iyi harmanlar başarabilir. Kaliteli akışı bana Shalimar’ı hatırlattı. Esmer amber kokusu burnumda. Tatlı kimyon kokusu. Saman kağıdı kokusu. Şekerli ıslanmış karton kutu kokusu. Kuru adaçayı. Tarçın şimdi daha da yoğun. Paçuli ortalarda çok belirginleşti. Vetiverin yıpranmış otsu ıslaklığı, sandal ağacının lokum yumuşaklığı, sedir ağacının kuru baharatlılığı ve çınar ağacının yanık dumansılığı…

Sonlara gelindiğinde parfümün Caron – Le 3e Homme (The Third Man)’e benzerliğini göz ardı edemem. Yalnız Caron’daki acı meşe yosunu kullanımı Obsession’da yok. Daha yumuşak huylu ve kadın kullanımına daha uygun olan Obsession’dur. Sonlarını tatlı reçinelerle bitirmek istemişler. Keşke sonları ortaları kadar güzel olsaydı. Belki o zaman benden 90 puan alacaktı. En özenilen yanı ortaları. Bitimi ortaların hafiflemiş halini andırıyor. Tatlı bir deri kokusu ve yumuşak bir tütün son olarak burnuma gelen. Erkek kullanımına yakın olsa da kadınlar da kullanabilir. Kalıcılığı yüksek bir koku. Genel olarak saldırgan yapıda.

“Obsession ismi büyüktür, aynı bu dönemin (1980’lerin) film afişleri gibi. Şimdiye kadar yaptığım her işte, ne kadar da saplantılıydım. 1980’lerde herkes saplantılıdır. Ve tabi ki, bir saplantıdan gelir ismi parfümün. Bir kadının, bir erkeğe olan saplantısından.” – Calvin Klein/1985)Pozitif:
1) Tatlı baharatların dansıyla muhteşem koku deneyimi.
2) İçinde çok sayıda element barındırıp nasıl olur da birinin kuyruğu diğerine değmez.
3) Bir edt.’ye göre çoğu edp.’den kalıcı olması, fiyatının uygunluğu nedeniyle, “Az para-az laf çok iş!” dedirten parfüm.

Negatif:
1) Koku, Shalimar – 1925 ve Le 3e Homme – 1985’ten izler taşıyor.
2) Piyasaya hakim bilinen markaların parfümlerine alışmış burunlara koku eski gelebilir.

Notalar:
Üst: Bergamot, Greyfurt, Kişniş, Lavanta, Misket limonu, Mandalina, Tarçın. (ck: bergamot, limon, sardunya, baharatlar, pembe biber, paçuli)
Kalp: Yasemin, Küçük Hindistan cevizi, Mür reçinesi, Çam ağacı, Gülağacı, Kırmızı meyveler, Adaçayı. (ck: esmer amber, kimyon, saman, adaçayı, kabe samanı, paçuli, tarçın)
Baz: Amber, Misk, Paçuli, Sandal ağacı, Vanilya, Kabe samanı(ck: tatlı reçineler, deri, tütün)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1986

Koku rengi: Altın
Referans: Tatlı Baharat
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Bob Slattery

Doktrin: “Hayat önemsiz sayılamayacak kadar kısadır.” – Benjamin Disraeli