İlk dakika yumuşatıcı aromalı. Yeni yıkanmış temiz çamaşır  gibi kokuyor. Beşinci dakikada zambak hükmünde yaseminlerin kokusu hoş olmuş. Yukarı çıkmak isteyen silhatla ortalarda karşılaşacağımızı düşünüyorum. Şekerli meyvelerden siyah üzüm ve siyah üzümü elinizde ezdiğinizde avuçlarınızı boyaması gibi bir his. Kakule ve lavanta iç içe girmiş. Kokular darmadağın. Kimsenin sırasına saygısı yok sanki. Bu karışık yapı parfümün henüz açılışta burun yoran bir karaktere bürünmesini sağlamış. Orta notalarda karşımıza bal çıkabilir. Çok hafif aldım gibi.

Orta notalara gelindiğinde yine bizi çiçekler karşılıyor. Gardenya çiçeği soğanı buruşuk yapraklarını pürüzsüzleştirirken beyaz beyaz açarak irileşiyor. Paçuli tahmin ettiğim gibi tam da ortalarda yoğunlaştı. Kabe samanı ve yeşil çay kokularını zayıf da olsa alabiliyorum. Parfüm ilginç bir şekilde Michael Kors – Michael For Women’e benziyor. Onda da frezya ve kala çiçeği vardı. Burnuma hafif gelse de bunda kala çiçeği yazmadım. Çünkü emin olamadım. O koku benden az not almıştı. Bunun da çok alacağı söylenemez. Annemin 50 ml. şişeyi beş senedir neden bitirmediği anlaşılıyor. 

Sonlara gelindiğinde çok hoş bir hal aldı. Sandal ağacı çok renkli kullanılmış. Sanırım biraz da beyaz misk var. Koyu kırmızı kadife gül çok hoş kullanılmış. Bal kokusu diyeceğim ama daha çok balmumu, bal peteği kokusu mevcut. Kuru değil ama çiçek olarak kırmızı karanfil kokusu alıyorum. Ah bu sonları bu kadar güzel olmasa öyle ölü puan verecektim ki!.. Kendi parfümlerim de dahil hiçbir kokuya iltimas göstermeyen taviz vermez yanım bu parfümde de kendini gösterdi. Parfümü beş sene önce anneme ben seçtim. Ya o zaman burnum bu kadar yetenekli değildi; ya da şimdi biraz ileri. Bu kadar bağyan parfümü yorumladıktan sonra annemizin parfümünü yorumlamasak olmazdı. Hem ünlü edebiyat erbabı, büyük düşünür, çağımızın filozofu, ilim irfan adamı İbrahim Tatlısex ne demiş: Leydiz ın Centılmını. Yani diyor ki: “Karılar önden!”
Pozitif:
1) İnanılmaz güzel sonları için bile denemeye değer.

Negatif:
1) Üst ve orta notaları piyasadaki çiçeksi parfümlere öykünen tarzıyla farkındalık yaratamıyor.Notalar:
Üst: Mandalina, İtalyan kış limonu, Shisho bitkisi.
Kalp: Tonka fasulyesi, Ylang-ylang,  
Baz: Gül, Misk, Amber tohumları.
Tip: Sarı çiçeksi, Narenciyeli, Tatlı, Hayvansal.
Cinsi: Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2010Koku rengi: Sarı
Referans: Şekerli Çiçek
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Francois Demachy

Doktrin: “İnsanlari yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur, kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet daha vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler.” – Napoleon Bonaparte