Yağlı bergamotlu bir açılış. Bergamotlu açılışları sevmem ama bununki biraz daha değişik. Zeytinyağı ile ovulmuş bergamot kokuyor. Bunu petitgrain isimli turunç ile sağlamışlar.

Orta notalara gelindiğinde koku kalitesini gösteriyor. Bir çok elementi bir arada barındırıyor. Fakat bu harman ancak koku benim istediğim tarzda olsaydı güzel olurdu. Ben en net gül ağacı, kekik ve biberiyeyi alıyorum. Eski tip kolonyaları andıran güven verici bir kokusu var.

Sonlara gelindiğinde parfüm hoş bir hal aldı. Ortaların son hali ve baz notası müthiş. Bir çok kişinin beğeneceği bir havada bitiyor. Aslında sevmediğim çiçeksi tarz olmasına karşın koku bana kendini sevdirdi. Amber üst notalardansa burada daha az. Neredeyse yok gibi. Meşe yosunu etkisi bariz hissediliyor. Kokunun kalıcılığı iyi, fark edilirliği ortalama seyrediyor.

Pozitif:
1) Biraz eski tip, biraz yaşlı, biraz beyefendi; bunlar sizi anlatıyorsa parfümünüz burada!

Negatif:
1) Notalardaki tüm elementleri hissetmek güç. Yalnızca yazmakla olmuyor.

Notalar:
Üst: Bergamot, Lavanta, Portakal, Petitgrain (Turunç), Limon.
Kalp: Fesleğen, Karanfil, Sardunya, Kekik, Gülağacı, Biberiye, Adaçayı.
Baz: Amber, Meşe yosunu, Labdanum reçinesi, Misk, Paçuli, Sandal ağacı, Vetiver.
Tip: Fujer, Taze, Yeşil, Baharatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1993
Koku rengi: Koku rengi: Açık Sarı

Referans: Yağlı Bergamot
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Knize

Doktrin: “İnsanlık inanılmaz sayıda budala üretiyor. Bir insan ne denli budalaysa, o kadar çoğalmak istiyor. Üstün yaratıklar en fazla bir çocuk çıkarıyorlar, en iyileri de hiç çocuk yapmamaya karar veriyorlar. Bu bir yıkım!” – Milan Kundera