Meyve sepeti gibi bir açılış. Mango benzeri tropik meyveler alıyorum. Esmeramber yoğun olarak kullanılmış. Dalından yeni koparılmış, üzeri doğal tozlu, ezik siyah üzüm. Kalemtıraşla açılmış taze kurşun kalem kokusu. Tüm bunlara karşın mide çalkalayan, geniz yakan bir yapısı var. Her sürdüğünüzde “Keşke bu kez daha az sürseydim.” diyebilirsiniz. Kimyonumsu isli tadını sanırım safrandan almış. Açılış çok güzel değil ama çarpıcı!

Orta notalara gelindiğinde yanık odunsu notalar hakim. Koku biraz daha kabul edilebilir hale geldi. İlk açılıştaki acı yapay tatlılıktan kurtulmuş olduk. Tütsü sizin etrafınızda dönerek sarmalıyor adeta. Amber etkisi neredeyse aynı yoğunlukta devam ediyor. Kahve telvesi etkisi çok hoş. Adaçayı ahşabın altında kendini gösteremeyerek pasif kalmış. Ayrıca burada kullanılan adaçayı içilebilecek sıvı olarak değil, yaz sıcağında yol kenarlarında güneşten kavrulmuş otlar kıvamında.

Sonlara gelindiğinde çok hoş bir hal aldı. Parfümün sonları çok güzel. Tabii dayanabilirseniz! Amber ve misk ile eşsiz bir karışım yaratmışlar. Şekerli bir koku. Bu kokunun rengi bana sorulsaydı “turuncu veya pembe” derdim. O kadar iyi bir vanilya kullanmışlar ki kalitesiz parfümlerdeki ağır sıradan vanilyayla alakası yok. Sonları gerçekten dumansı. Aslında bu dumansılık benim için ortalarında başlamıştı. Gümüş misk kullanılmış diye düşünüyorum. Ne çok sert ne çok yumuşak. Aslında parfüm çok kalıcı. Yalnız kalıcılığa o kadar da yüksek puan vermedim. Çünkü bu bir edp ve zaten kalıcı olması bir zorunluluk, lütuf değil. Başlangıcındaki o boğucu açılış olmasaydı parfüm benden 80-90 eğrisinde bir puan alabilirdi. Sonları inanılmaz güzel!

Pozitif:
1) Ortalarındaki tatlı elementler çok dengeli.
2) Sonları inanılmaz güzel; tabii ki dayanabilirseniz!
3) Kalıcılık ve fark edilirlik olağanüstü!

Negatif:
1) Açılışındaki boğucu yoğunluğa dayanmak zor.

Notalar:
Üst: Bergamot, Misket limonu, Safran.
Kalp: Adaçayı, Lavanta, Hinoki ahşabı.
Baz: Tütsü, Vanilya, Misk.
Tip: Narenciye, Dumanlı, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2012
Koku rengi: Turuncu
Referans: Meyveli Safran
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Carlos Benaïm

Doktrin: “Eğer bir tımarhanede karşılaşmamışsanız, karşınızdakinin zekasının en az sizinki kadar olduğunu asla unutmayın.” – Nuran Yıldız