Açılış tıraş losyonu aromalı ve benzerlerine rastlanır türden. Ama bir o kadar da farklı. Benzerlerine rastlanıyor; çünkü: bergamot ve limon kabuğu rendemsi ekşi açılış.
Farklı; çünkü: bir ağacın ince yeşil dalının küçük bir tanesini koparın, kabuğunu soyun, alttan çıkan açık yeşil, ıslak, nemli, terli gövdesi gibi kokuyor parfüm. Notalarda geçen biber burada dolmalık biber çekirdeği ayarında kullanılmış. Daha önceki deneyimlerde kokladığım acı biber ya da domates salçası kıvamında bir biber kullanımı yok.

Orta notalara gelindiğinde ahşap yanığı üzerine dökülen el değirmeninde taze öğütülmüş karabiber tanelerini hissediyorum. Tonka fasulyesi dipten geliyor. Karabiber kokusunu sedir ağacı ile desteklemişler sanırım. Kimyon kullanımı ne Serge Lutens – Muscs Koublaï Khän kadar kuru ve tozlu, ne de Maison Francis Kurkdjian – Lumière Noire Pour Homme kadar ıslak ve yapışkan. Kimyon sade ve belli belirsiz kullanılmış. Bir ara misilleme yaptı ve çekildi sanki. Bu parfümün en azından kalp notasında vanilya ya da amber kullanılsaymış daha çarpıcı bir hava katabilirmiş.

Sonlara gelindiğinde L’Occitane – Eau Des Baux’ı andırdı koku. Ama ona oranla çok daha hafif. L’Occitane daha şekerli kıvamda ve vanilyayla da desteklenmişti. Açılışındaki tekdüzelik ve tıraş losyonu efekti olmasa benden çok daha yüksek puan alabilirdi. Oysa kalp notasında koku oldukça kompleksti. Buna karşın baz notasında, fark edilme ve kalıcılık diplere indi. Bu da benim gözümde parfümü kullanışsız kıldı. Kokunun arkasında ünlü burun Michel Girard var. “Odunsu oryantal” olarak sınıflandırdığım kokuyu araştırdığımda zaten o yönde değerlendirildiğini gördüm.

Pozitif:
1) Ortalarda karabiber ve odunsuların dansı müthişti.

Negatif:
1) En çarpıcı olması beklenen açılışındaki elementler tıraş salonuyla aynı seviyede. 

Notalar:

Üst: Lavanta, Biber, Acı portakal.
Kalp: Küçük hindistan cevizi, Kimyon, Beyaz sedir.
Baz: Ağar ağacı, Gaiac ahşabı, Badem ezmesi.
Tip: Odunsu, Oryantal.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2006

Koku rengi: Koyu Yeşil

Referans: Biberli Odun
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Michel Girard

Doktrin: “Zaman zaman, çok çiğnenmiş patikalardan ayrılıp, ormana dalın. Orada daha önce hiç görmediğiniz bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.” – Alexander Graham Bell