Keskin, ekşi, aynı zamanda kuru bir açılış. Erkeksi menekşe kendini gösterme telaşında fakat paçuli izin vermiyor. Soğuk kış aylarında gırtlaktan gelen kuru bir öksürük gibi.

Ortalara gelindiğinde paçuli izin verse menekşe kendini gösterecek. Bu inat hala devam ediyor. Genel olarak acı, keskin, burun yakan bir yapısı var. Çok sıkıldığında kesinlikle karşı tarafa rahatsızlık verecektir. Yumuşak bir kireç kaymağı gibi soyut ve sentetik kokuyor.
Nane ve kakule kendini gösterdi. Şunu öğrendim ki bu parfümü tek bir noktaya bir kereden fazla sıkmamak ve sıktığında da pulverize bir şekilde yayılmasını sağlamak lazım. Aksi halde o ağır paçuli, idrara benzeyen acılıktaki kıvamıyla can sıkabilir… 

Sonlara gelindiğinde amber ilk kez bizimle kucaklaştı. Beyaz misk amberle bütünleşik olarak açığa çıktı. Gene de hala baskıyı bırakmayan paçuli bu kadar koyu kullanılmasaymış en azından sonlarında bize bir şölen yaşatabilirmiş. Genel olarak parfüm sert ve kuru elementlerle karışık. Alışılması zor bir sertlikte. Belki bu erkeksiliği çekici gelebilir. Bu parfümde şöyle bir ironi var: Bu parfümün kokusunu kullanan erkek değil, koklayan kadın sevecektir!
Pozitif:
1) Ben beğenmesem de açılışında menekşe ve paçuli ile sağlanan erkeksi baskın yapıya kadınlar bayılıyor.
2) Baz notasındaki misk ve amber bu kadar mı güzel kullanılır? Parfüm yalnızca sonlarından ibaret olsaydı puanım 5* olurdu.

Negatif:
1) İlk iki-üç saatteki taze idrarı andıran itici kokular sanırım en kötü yanları.
Notalar:
Üst: Paçuli Menekşe.
Kalp:  Lavanta, Pembe biber.
Baz: Misk, Amber.
Tip: Hayvansal, Çiçekli, Dumanlı, Baharatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2007
Koku rengi: Koyu Lacivert
Referans: Paçulili Menekşe
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Francis Kurkdjian

Doktrin: “Bir trene binip, rastgele defolup gitmek istiyorum.” – Attila İlhan