01. İyilik yaparken ölçülü olun; giderken hiçbirisi hatırlanmayacak. Kötülük yaparken iki kez düşünün, ayrılırken hiçbirisi unutulmayacak.

02. Geçmişteki güzel günlerin bize çekici gelmesinin nedeni, o ana dönmenin imkansızlığıdır. Gelecekte, şimdiki zaman da geçmişte kalacak. Biz onun da değerini bilemeyeceğiz. Tıpkı şu anınkini bilmediğimiz gibi…

03. Satrançta an zayıf taş olan piyon, son kareye ulaşınca vezir olur. Demek ki, doğru kullanıldığında her şey bir silahtır.

04. Yalan söylemeye alışınca her işini onunla yürütmeye başlarsın. Çünkü sen yoksundur artık, yalanlar vardır. Ve yalanların seni koruyacaktır.

05. Siyah beyaz geçmişe sahip kişiler renkli gelecek çizemezler.

06. Ticarette seni iki şey yükseltir:

a) Şirketinin başarıları.
b) Rakiplerinin hataları.

07. Nasıl ki, eliniz, ayağınız uyuştuğunda onu kontrol edemezseniz, bazı insanları da kontrol edemediğiniz anlar olacaktır.

08. Başkalarının sırlarını size kolayca anlatanlar, sizin sırlarınızı da başkalarına anlatırlar.

09. Tecrübe ile başarıyı karıştırmayın. Tecrübeli biri öz güveninden dolayı rehavete kapılabilir. Bir işe yeni başlayan ise kendini gösterme tutkusuyla göz kamaştırır.

10. Geçen akşam televizyonda dört kişinin katıldığı bir tartışma programına tanık oldum. Birisi mikrofonu aldı ve öyle uzun bir konuşma yaptı ki sonradan kendisi de soruyu unuttuğunu fark etti. Sorunun cevabı hariç her şeyi dinlemiştik. Hısım akrabalarına kadar, eş dost, tanış, görümce, dayı, bibi hepsini anlatmıştı. Konuşurken bizi ilgiyle dinleyen bakışlarla coşup, beynimizi uyuşturan bir haz duyarız. Zeki bir insan derhal silkinir ve iyi bir konuşmacı olmakla kalmaz, sıkılanları sezip, çabuk toparlanarak iyi bir suskun da olur.