01. Memurlar başka bir işte çalışamazlar. Günümüzde memurları kedilere benzetiyorum. Çöpten beslenen şehir kedilerinin nasıl ki avcılık özellikleri kaybolmuştur, kolaya alışan memurların da çalışma ve başarılı olma yeteneklerinin köreldiği aşikardır.

02. En aptal dediğiniz kişi bile zaman zaman farklı bakış açılarıyla sizi alt edebilir.

03. Olaylara negatif yaklaşan bir kişiye hatasını kabul ettiremediğiniz gibi, ‘bir şeyler öğreteyim’ derken; kendinizden de büyük kayıplar verirsiniz.

04. Doktorun bir saatte yaptığı ameliyatı, hasta ömür boyu anlatır.

05. Buna hazırlıklı ol, şartlar değişti mi, her şey değişir! Kurallar ve planlar değişir. Verilmiş sözler bile değişir. Artık eski anlaşmaya güvenemezsin.

06. Suç işleme potansiyeli, dünyada herkeste eşit olan nadir şeylerden biridir.

07. Para her kapıyı açmasa bile çoğunu aralar. O aralıktan sızabiliyorsanız şanslı, kapıyı ardına kadar açabiliyorsanız başarılısınız demektir.

08. Biz önce bir yalana inanırız, daha sonra çevremizdekilere yalnızca iyi taraflarını anlatarak bu müthiş(!) fikrimize yeni yancılar ararız. Anlatırken öyle iyi yerlerinden yakalarız ki, içimizden anlatırken:
“Acaba abartıyor muyum? Aklımdan geçen kötü düşünceleri neden kendime saklıyorum?” diye düşünmeden de edemeyiz.

09. Plan A: En iyi plan için Plan B ye güvenebilirsin.
Plan B’de ne yazılı biliyor musun?
Plan A diye bir plan yok!

10. Kadın erkek ilişkisini kimyada demir elementini kullanarak açıklayacağım:
İnce ve yumuşak bir demir çabuk ısınır ve çabuk soğur. Kalın ve sert bir demir ise ne kadar geç ısınırsa o kadar geç soğur. İlişkide de erkek çabuk ısınır ve çabuk soğur; kadın ise geç ısınır ve geç soğur. İlk tanışma ve sevgili olma evresinde durum böyledir. İnce bir demir ateşe tutulduğunda çabuk ısınır ve kırmızı bir kora döner. Ama kalın bir demir öyle mi?.. Hem geç ısınır, hem geç soğur. İşte bu örnek sekste de geçerlidir. Erkek çabuk kabarır ve derhal doyuma ulaşır. Kadın ise öyle kolay kolay isteklendirilemez. Ancak bir kez isteklendi mi kolay durulmaz ve doyurulamaz… Kadının ise doğası gereği sevgilisine alışması zaman alacaktır. Fakat zaman geçtikçe daha çok bağlanır. Artık soğuması da bir o kadar zordur!