Uzakdoğu’lu büyük düşünür Zazen’in düşüncesi: Zen Öğretisi…

Bir ayrılık, acı veya büyük bir sıkıntı yaşadığımızda olay bitse bile ardında izler bırakabilir. Ve biz bunu hayatta, günaşırı defalarca duyumsar, sıkıntısını çekeriz. Bilinçaltından bilinç üstüne düşünceler misilleme yaparlar. Biz bu hatıralara ne olumlu, ne olumsuz hiçbir şekilde katkı yapmazsak; düşünceler kendiliğinden gelir ve giderler. İşte zen öğretisi budur.

İnsanlar beyaz doğar, gri yaşar ve siyah ölürler. Önemli olan bu griliği daha açık renkte yaşayabilmektir. Ve bir insana zarar vermeden önce, o zararın bir gün bize de yapılabileceğini düşünmeliyiz.

“Kılıcın asıl sırrı, onu kınından hiç çekmemektir. Birisini öldürmek için kılıç çekiyorsanız, önce kendinizi ölü kabul etmeniz gerekir.” – Taisen Deshimaru

Baba: Bir Budist akımı olan ‘Zen Budizmi’ öncelikle Çin’de doğup daha sonra Japonya’ya yayılan bir akımdır. Bu öğreti; her türlü insan aklının, dinin gelişmesi önünde büyük bir engel olduğunu savunan metafizik bir düşüncedir. Bilimsel değildir. Ne yazık ki günümüzde başta Amerika olmak üzere Avrupa’da da taraftarları vardır. Bu bir öğreti değil, saçmalıklar dizisidir. Katılmıyorum.

Yaşamın Renklerini Koruyalım Nisan 2004 haz®etiDoktrin: “Hiç kimsenin zihnimden kirli ayaklarıyla geçmesine izin vermeyeceğim.” – Mohandas Karamçand Gandi