Paçuliyle yoğrulmuş doğal meyveler. Renkli meyveler o kadar güzel kokuyor ki parfümü yalamak isteyebilirsiniz. Koku size çok tatlı ve yumuşak gelirken, dışarıdan koklayanlara paçulinin keskin agresifliği biraz itici gelebilir. Yani siz parfümü koklayıp beğenirken yakınınızdakilerden her zaman aynı olumlu sonucu alamazsınız. Çünkü koku salt size yaklaşanların değil, uzaklaşanların bile burnunu yakacak kadar saldırgan. Bu genelde iyi olarak yorumlanır. Evet, ama aşırısı değil. Yağmur yemiş ıslak çam ağacı. Genel olarak dipten gelen rutubetli kokular. Yoğun kıvamlı bal. Meyvelerden çilek, beyaz üzüm, limon, mango. Çiçeklerden karanfil, sümbül, menekşe, zambak.

Orta notalara gelindiğinde tatlı kokuların altında hafif kuru baharatlar. Itır. özel olarak yetiştirilen siyah orkide kokusu. Orkide bir Salepgiller bitkisidir. Salep tatlılığı ve yumuşaklığı var parfümde. Açılışında tarçın diyecektim ama yazmaya klavyem varmadı. Bir yerlerden bana salebi anımsattı demek ki. Kaynayan sütün buhar kokusu orta notaların sonu…  

Sonlara gelindiğinde parfüm çok daha fazla hoşuma gitti. Agresif tavrı geri çekildi ve tenden koklanır hale geldi. Benim de istediğim buydu. Ama gene de kalp notasındaki aşırı saldırganlık hoşuma gitmedi. Burnuma gelenler hafif odunsuluk ve vanilya. Sümbülteber. Nedense By Kilian – Back to Black ile kıyaslamak istiyorum. Tabii ki çok benzerlikler yok. Açılışlarında kullanılan tatlı meyveli yapı benzetilebilir. Back to Black daha çok çürük vişneyi andıran aromalarla seyrederken, Black Orchid karma-karışık bir meyve paketiyle göz dolduruyor. Back to Black daha düz çizgide ilerliyordu. Ancak ikisinden de çabuk sıkılabilirsiniz. Kızkardeşi Velvet Orchid ile kıyaslayacak olursak: Velvet Orchid daha hafif ve daha ılımlı bir koku. Birbirlerine çok benzeseler de Black Orchid’in Velvet’ten çok daha tatlı olması aralarındaki en büyük fark. İkisi de çok hoşuma gitmiyor. Çoğu erkek Orchid’i seviyor. Evet. Ben de güzel kokusuna aldanıp bir şişesini satın almış, sonra bir türlü bitirememiştim. Yanınızdan bunu kullanan erkek geçerse ne kadar itici olduğunu daha iyi anlarsınız. Bence koku, kadınlara daha çok yakışıyor… 

Tom Ford, mükemmel bir parfüm tasarlamak hayaliyle işe koyuldu. Ford istediği kokuyu yaratabilmek için istediği çiçeği bulamadı. Bunun üzerine kendi siyah orkide çiftliğini kurdu. Bilinen 30.000 orkide türü var. Bu onlardan hangisi acaba?..

Pozitif:
1) Kaliteli, bir an bile yapaylık hissedilmeyen havası.
2) Kokunun yaratılma aşamasında Ford’un, doğal element ararkenki azmine hayranım.
3) Kalıcılık çok iyi ama fark edilme inanılmaz!

Negatif:
1) Parfüm sizi koklamak istemeyenlere bile saldırıyor.
2) Midye yerken tezgahta sizinle beraber yiyen tanımadığınız bir erkekten bile bu kokuyu almanız mümkün.
3) Kadınlardan çok erkeklerde bu parfüme rastlayabilirsiniz.Notalar:
Üst: Bergamot, Gardenya çiçeği, Yasemin, Mandalina, Siyah frenk üzümü, Ylang-ylang. (ck: paçuli, meyveler, çam, bal, üzüm, limon, mango, karanfil, sümbül, menekşe, zambak)
Kalp: Meyve, Baharatlar, Lotus çiçeği, Orkide. (ck: kuru baharatlar, orkide, salep)
Baz: Esmer amber, Paçuli, Sandal ağacı, Çikolata, Vanilya, Vetiver, Tütsü. (ck: vanilya, sümbülteber)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Gurme, Çiçeksi, Meyveli, Pudralı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2006
Koku rengi: Mor
Referans: Meyveli Silhat
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: David Apel

Doktrin: “Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptallar küstahça kendinden emindir.” – Bertrand Russell