Parlak kırmızı, kadife bir gül. Gül, öd ağacı ile deli gibi harmanlanmış. Bir gül üste çıkıyor, bir öd ağacı. Birbirleriyle yarışıyorlar. Paket lastiği gibi yanık, tütsü kokusu, sanırım labdanum ile sağlanmış. Labdanum, Ambre Sultan’da da anlattığım üzere laden bitkisinden elde edilen kahverengi yapışkan bir reçineydi. Ama yazılanın aksine üst notaların yalnızca ondan ibaret olduğunu düşünmeyin. Beşinci dakikada öd yukarı sıçradı ve gülü baskılıyor.

Şu an burun almaçlarınızı zorlayarak altlardaki gülü koklamaya çalışmanız, karanfil yanığı etkisiyle sizi geri itip geri düşürecektir. Jardin Blanc diye de bilinen ve parfümlerde çok kullanılan kır çiçekleri notasını çoook altlardan hissediyorum.

Orta notalara gelindiğinde gülün onu nemlendirmeye çalıştığı ama başarılı olamadığı paçuli… Yalnız gül kullanımı öyle dengeli ki; ne By Kilian – Musk Oud kadar hafif ve feminen, ne de Mancera – Black Intensive Aoud kadar ağır ve bunaltıcı. Ortalar gerçekten yazıldığı gibi silhat tahakkümünde geçiyor. Açılışa tezat olarak ortaların neredeyse hiç değişiklik göstermediğini söylemeliyim. Yapısında değişikliğe uğramayan parfümlere genelde iyi gözle bakmam. Ama bu parfüme birkaç nota o kadar iyi yakışmış ki; “keşke değişseydi” diyemeyeceğim ender kokulardan. Değişikliğin ona yakışmayacağı bir parfüm de Serge Lutens – Ambre Sultan olurdu. Açılışı feminen bir çizgide yapan parfümü, en uzun süreyi yaşatan ve en değerli nota olan kalp notası‘nda derin ve sert paçuli kullanımı bir erkek parfümüne dönüştürüyor.

Sonlara gelindiğinde koyunun önünüzden uzaklaşırken bir sağa bir sola sarkaç gibi sallanan kuyruğu gibi kokuyor. Koyun postu kullanımını hiçbir yorumcuda duymadım. Fakat ben bu parfümde koyun postu kokusu alıyorum. Koyun postu notasını 2001 yapımı Hannibal Filmi’nde Lecter’ın Ajan Clarice Starling’e (33:13 – 38:38) el yazısı ile yazdığı mektuba damlattığı el yapımı olarak hazırlanan orijinal parfüm sıvısına koydurduğunu biliyorum. Esmeramber bazlı olarak hazırlanan karışım aynı zamanda Bir tür El kremi ve Tennessee Lavantası da içeriyordu…
Pozitif:
1) Gül gibi yumuşak ve kadınsı bir kokuyu erkeksi kullanmayı başarmış yaratıcıları var.
2) Kalıcılık o kadar iyi ki: Parfüm 12. saate kadar bile aynı netlikte koku salabiliyor. Kokladığım 350 parfüm içerisinde bu başarıyı gösterenlerin sayısı 10’u geçmez.

Negatif:
1) Keskin öd kullanımı zaman zaman boğucu olabiliyor.
Notalar:
Üst: Labdanum reçinesi.
Kalp: Paçuli.
Baz: Öd ağacı, Gül, Sandal ağacı.
Tip: Çiçeksi, Pudralı, Odunsu, Hayvansal, Baharatlı.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2012Koku rengi: Açık Pembe
Referans: Tütsülü Gül
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: François Demachy

Doktrin: “En büyük bilgelik şu andan zevk almayı hayatın en büyük amacı kılmaktır, çünkü tek gerçek budur, başka her şey düşünce oyunudur. Ama bunun en büyük budalalığımız olduğunu da söyleyebiliz, çünkü yalnızca kısa bir süre için var olan ve bir rüya gibi kaybolan içinde bulunduğumuz bu an asla ciddi bir çabaya değmez.” – Arthur Schopenhauer