Parlak odunsu bir sedirle açılışı yaptık. Karabiber o kadar yoğun ki, bu yoğunluğa yakın açılan tek parfüm olarak aklıma Comme des Garçons – Original geliyor. Onda salçanın arkasından yükselen karabiber fazlayken bunda sedir altından bastıran karabiber var. İlk on saniye vetiver almıştım ama kayboldu. Ya burun aldanması ya da ilerde göreceğiz. Kimyonlu limon kabukları, arkasından paçuli. Selvi ağacı. Tanımlanamayacak kadar karışık

baharatlar var. Yoğun baharatlı bir koku Déclaration. Tatlılık neyle sağlanmış ona bakıyorum. Gülağacı ve ilginç ama öd ağacından geliyor sanırım. Onuncu dakikada öd ağacı görünmeye başladı. Çok hafif tarçın kabuğu kokusu. Benden bu kadar. Parfümün açılış harmanı müthiş. Etkileyici ve çarpıcı.

Orta notalara gelindiğinde oduncunun yanından geçerken aldığınız fiyonk kereste kokusu. Karabiber az geri çekildi, çıra benzeri odunlar yalnız kaldı. Bir gün önce karabiberli yiyecek tüketmiş birisinin teri gibi kokuyor. Az tütsü, aslında daha çok is kokusu alıyorum. Çekilmiş kahveyi andıran bir kuruluk. 

Sonlara gelindiğinde kokuyu almak için burnumu koluma yapıştırdım. Çok hafif, çok dayanıksız bir koku. Kalıcılık çok kötü oldu bende. Parfüm açılışta çok can alıcı, ortalarda az daha sakin, bitiminde ise neredeyse ölü! Açılışı gibi gitseydi bu ilginç denemeye seksen seviyesinde bir puan verecektim. Orta ve en çok da baz notasından puan kırıyorum. Sonları yumuşak, koklaması zevkli ama o kadar hafif ki. Kehribar kokusu ile programımız son buluyor. Hayalimde yarattığım çıtanın altında kaldı Déclaration. Daha başarılı olmasını beklerdim. Koku ancak sık yinelenirse kullanılabilir.
Pozitif:
1) Olağanüstü güzellikte sedir ağacı koklamak isteyenlerin yüzünü güldürür.
2) Açılışındaki ıslak-odunsu saldırgan tutumu çevrenizden olumlu ilgi almanızı sağlar.

Negatif:
1) Sonları o kadar hafif ki var ile yok arası.
2) Parfümde tutarsızlık var: Yalnızca odunsu giderken birden belirsiz notalar ortaya çıkarak karmaşa yaratıyor.Notalar:
Üst: Bergamot, Huş ahşap, Turunç. (ck: sedir, karabiber, kimyon, limon, selvi, gülağacı, öd)
Kalp: Pelin otu, Kakule, Ardıç ahşap(ck: tütsü)
Baz: Oakmoss, Vetiver, Sedir. (ck: kehribar)
Tip: Narenciye, Fresh, Yeşil, Baharatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1998Koku rengi: Kahverengi
Referans: Islak Karabiber
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Jean-Claude Elléna

Doktrin: “Yaptığınız işin en iyisini bir de zamanında yapın. O zaman dağ başında bile olsanız insanlar sizi arayıp bulurlar.” – T. Moore