İlk dakika inanılmaz güzel. Kokladıkça koklamak isteyeceğiniz türden. Ardından elementleri anlamam üçüncü dakikaya kadar çok güç oldu. Zakkum çiçekleri çok hoş. Acı bergamot arkasına saklanmış yeşil bitki kökleri… Ekşi bir koku halini aldı onuncu dakikaya yaklaşırken. Bu acı ekşilik kakule ile sağlanmış. Aynı anda salatalık kabuğu gibi kokuyor. Olasılıkla ortalarda paçuli karşımıza çıkacaktır. Ekşi kırmızı eriğin kabuğunun altındaki ıslak etli kısım gibi kokuyor. Ekşi ve dikenli otsularla üst notaları kapattık.

Orta notalara gelindiğinde yumuşak lavanta etkisi çok hoş. Yumuşak odunsu sedir kullanımını  Cartier – Declaration ile kıyaslayacak olursam: Declaration’da teri baharatlı karabiber kokan birisiyle karşılaşmışsınız gibi bir koku neredeyse tüm parfümde ön plandayken; La Nuit dengeli ve odunsu tarafı ön planda olan yumuşak bir sedirle karşımızda çıkıyor. Baz notasında ortaya çıkması beklenen amber harika kullanılmış. Kimyon kullanımı  Maison Francis Kurkdjian – Lumiere Noire Pour Homme ile karşılaştırdığımda bunda daha çok sedir ve amber arasına sıkışmış olduğunu görüyorum. Lumiere Noire Pour Homme’da ise tonka fasulyesi ile harmanlı ıslak bir kimyon akıyor akıyordu…

Sonlara gelindiğinde amber ve karavanilya harika. “Bvlgari – Black’i andırıyor” dersek yine abartmış olmayız. Onun da son notalarındaki amber ve vanilya kullanımı benzer. Vetiver de oldukça fazla yakışmış. Onların tatlılığını yeşil otsu yapısıyla öyle dengeliyor ki!.. Parfüm beni şaşırttı. Düşündüğümden de iyi çıktı diyebilirim. Yves Saint Laurent – La Nuit de L`Homme Le Parfum’ün altında bir kalite bekliyorken ters köşe oldum! Kontrpiyede kalmak diye ben buna derim… Gene de parfümün şu eksiklerini saymalıyım: Parfüm çok güzel ama bu tarz kokuların benzerleri çok. Örneğin Tom Ford – For Men’in açılış ve orta notası çok sıradan ama sonlarında mucize yaratıyordu. Bu parfümde sürpriz yok. Kendisinden bir sene sonra doğan kardeşi La Nuit de L`Homme Le Parfum’e az da olsa yakınlık gösteriyor. Bu da benzersiz olmadığını gösterir.
5828641828_0afa235959_o.jpg
Pozitif:
1) Kadınların ‘erkeklerde’ bu kokuyu sevdiğini biliyoruz.
2) Uygun fiyata yumuşak ama seksi bir çapkın kokusu bulundu. Koşun!
3) Koku “maskülen” skalasında olsa da kadınların da bu kokuyu kendi parfümleri olarak kullanmak hoşlarına gidiyor.

Negatif:
1) Fark edilirlik kalp notasından sonra ciddi anlamda düşüşe geçiyor.
2) Üç kişilik bir ekipten daha iyi bir sonuç beklemek hakkımız.Notalar:
Üst: Kakule.
Kalp: Bergamot, Lavanta, Sedir.
Baz: Amber, Kimyon, Vetiver.
Tip: Oryantal, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2009
Koku rengi: Sarı
Referans: Tatlı Biber
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Anne Flipo&Pierre Wargnye&Dominique Ropion

Doktrin: “Sarhoşken söylenen her söz, ayıkken düşünülmüştür.” – La Fille Sur Le Pont