Açılışta vanilya arkasına saklanan biçilmiş çim kokusunu alıyorum. Badem, badem kabuğu benzeri bir koku var. Onuncu dakikada biraz ezilmiş nemli saman tadı. Sanırım bunu lavanta ile sağlamışlar. Yalnız tatlılığın arkasında o kadar kısık kalmış ki, kokusunu almak zorlaşmış. Onuncu dakikadan sonra her iki elimin baş ve işaret parmaklarını kulaklarında birleştirip hızla iki yana çektiğimde bayram şekerinin dönerek açılışını izledikten sonra jelatini burnunuza götürdüğünüzde aldığınız o parlak ve sentetik koku.

Orta notalara gelindiğinde kadın kullanımına daha yakın bir hal aldı. Küçükken margarinin üstüne sürülen şekerli ekmek gibi kokuyor. Aynı zamanda soğuk su ve şekerle yapılan sade şerbeti andırıyor. Zambak kullanımı ona güzel bir hava katmış. Erimiş-donmuş çikolatanın üzerindeki beyaz yağ tabakası gibi kokuyor. Benim ortalardan alabildiklerim bunlar.

Sonlara gelindiğinde biraz odunsular ve biraz da tarçın. Kaliteli bir vanilya kullanılmış. Kokladığım en iyi kahveyi Thierry Mugler – A*Men Pure Coffee’de koklamıştım. Bununki de fena değil. Yalnız hala o burna batan tatlılık devam ediyor. Şeker yanığı ve karamel gibi bir koku. Belki biraz yıldız anason alıyorum. Eğer Guerlain – Pour Homme Extreme koklamış bir burunsanız bu parfümün ona göre ne kadar tekdüze seyrettiğini görürsünüz. Yani tatlı koku yapmanın çok daha farklı yolları da var. Ben hep aynı olmalarından sıkılıyorum. Yalnız böyle olmasından hoşlananlar da var. Örneğin satın aldığı mağazada bu parfümü üst notasındayken kokluyor ve “İşte benim kokum!” diyerek satın alıyor. Parfüm son notasına kadar hiç değişiklik göstermeden altı saatini tamamlıyor. Bu durumdan hoşlanarak benimseyenler de var. Saygı duyarım.
Pozitif:
1) Harika bir şeker kokusu tüm parfümde, hoş bir karamel kokusu sonlara doğru bizimle!
2) Kalıcılık ve agresyon çok iyi.

Negatif:
1) Koku “hiç değişiklik göstermiyor” desek yeridir.
Notalar:
Üst: Bergamot, Yeşil yapraklar, Lavanta.
Kalp: Yasemin, Vadideki zambak, Misk.
Baz: Amber, Kahve, Sandal ağacı, Vanilya.
Tip: Gurme, Oryantal, Pudralı, Tatlı.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1999Koku rengi: Karamel
Referans: Yaş Karamel
Konsantrasyon: Eau de Toilette

Parfümör: Maurice Roucel

Doktrin: “Formunuzu korumalısınız. Büyükannem 60 yaşındayken günde 5 mil yürümeye başladı. Şimdi 97 yaşında ve nerededir bilmiyoruz!” – Ellen de Generes