Açılışı çok ilgi çekici. Bu kadar ne olduğu belirsiz ama bir o kadar da güzel açılışa az rastladım. Güzel çiçekler var ve yoğun kokulu. Normal çiçeğin narin ama o çıtır çıtır sıcak  kokusu gibi değil; ama daha sağlam. Belki siyah misk, belki karanfil, belki menekşe; ne erkeksi ne kadınsı… Paçuli altlarda ama baskın değil. Dediğim gibi kokuyu “doğadaki bir şeyleri çağrıştırıyor” diyerek betimlemem güç!

Orta notalara gelindiğinde bayramda elini öptüğünüz bir büyüğünüzün lacivert kadife pantolonu gibi bir koku. Yıldız anason çok güzel yerleştirilmiş. Daha önce kokladıklarımdan farklı. Şöyle ki: önceki yıldız anasonlar, rakıdaki anason gibi keskinken, bu sümbülteber gibi dağınık ve yumuşak. Bu parfüm size hediye edilseydi siyah bir tül içine konmalıydı. Koku, beklenmedik zamanda ortaya çıkan bir sürpriz gibi. Gözlerinizi kapattırıp aniden “aç” dediğinde sevdiğiniz kişinin elinden aldığınız altın hediye nasıl siyah bir tülle kaplı olursa hoşunuza gider ya, bu da öyle!.. Annenizin hazırladığı margarinli ekmeği kemirdiğinizde burnunuza yapışan pekmezin o ağdalı tadına benziyor kokusu.

Sonlara gelindiğinde yumuşacık tatlı baharatlı bir deri. Tütün kokusu alamıyorum. Tonka fasulyesi; vanilyayı andıran, fakat vanilyanın içindeki o saldırgan yapıyı barındırmayan kumaşsı tatlı kokusuyla çok yerinde kullanılmış. Ben nedense biraz siyah gül kokusu alıyorum. Çok hafif leylak. Hafif, baymayan bir tatlılıkta hoş bir koku Black Code. Çok hayranı olduğunu biliyorum. Çok severek aldığım, kısa sürede sıkıldığım ve kardeşimin yıllarca kullandığı bir koku bu. Herkesin kullandığı kokuları sevemiyorum. Bu koku da çevrenizde çok kişiden duyabileceğiniz tarzda. Erkek kullanımına daha yakın. O kadar yumuşak olmasına rağmen nedense kadınlara yakıştıramıyorum. Hızla akılan gecelere değil de, normal gece davetlerine, genellikle gömlek üzerine giyildiğinde çok yakışacaktır.

FiFi Awards kurulduğu 1973 yılından beri her yıl düzenli olarak dağıttığı Fifi Ödülü’nü 2006 yılında Armani – Code’a vererek onu yılın en iyi erkek parfümü seçtiğini hatırlatalım.Pozitif:
1) Parfümü anlatmayı başaramadım; burnumu çok zorladı.
2) Notalarda bilindik elementleri barındırmasına karşın farklı bir koku yaratmışlar.

Negatif:
1) Kokuyu kullanmayan erkek, bilmeyen burun kalmadı gibi.
Notalar:
Üst: Bergamot, Limon.
Kalp: Zeytin çiçeği, Yıldız anason, Gaiac ahşabı.
Baz: Deri, Tütün, Tonka fasulyesi.
Tip: Oryantal, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2004
Koku rengi: Mor
Referans: Mor Çiçekler
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Antoine Maisondieu&Antoine Lie

Doktrin: “Yapman gereken şey ne kadar önemsiz olursa olsun, yine de onu elinden geldiği kadar iyi yap. En önemli saydığın şeye vereceğin dikkati ve özeni ondan esirgeme. Çünkü sonunda bu küçük şeylere göre yargılanacaksın.” – Mohandas Karamçand Gandi