138 Milyar Dolar Aynı Karede:
Gucci kemer yok.
Armani takım elbise yok.
D&G ayakkabı yok.
Rolex saat yok.
Modayı takip etmek yok.
Altın ve pırlanta takı yok.
Way amk…

Günlerdir asosyal medyada bu fotoğraf dönüyor. Herkes çılgınlar gibi bunu paylaşıyor. Yahu el insaf! Adamlar mütevazı ve asla parayı önemsemeyen iş adamcıkları gibi lanse ediliyor.

Şimdi pahalı marka ürünler giymediler diye bu adamlar mütevazı oldular he mi? Bir insan yalnızca parasını giysilerine mi harcar? Bir adamı yalnızca kıyafetleri ile yargılayabilir miyiz? Değişmeyen tek şey zeka ve öz yapısı (karakter) değil midir?

Şimdi diyeceksiniz ki, sen pahalı marka mı giyiyorsun da alındın? Yoo beni herkes bilir, benim kıyafetlerim hep gariban işi şeyler. Öyle alelade, evde ne bulursam giyer çıkarım. Seçtiklerim normal sıradan şeyler. Gariban gurebaya, fakir fukaraya has giysiler tercihimdir. Hatta yedeği olmayan giysilerim leyende akşamdan suya bastırılmış olduğu zamanlar sokağa çırçıplak çıktığım bile olmuştur.

Yine de bu adamların sadece kıyafetlerine bakıp alçak gönüllü olduklarını söylerseniz size şunu derim:
“Hem dersini çalışmamış hem de şişman herkesten!”

Gates
Microsoft daha birkaç sene öncesine kadar B.S.A. (Business Software Alliance) denilen illetle, avukatları aracılığıyla gariban internet kafe sahiplerine lisans almaları için yasal zorbalık, baskı yapmadı mı? Aslında en iyisi Çin gibi, bu adamları ülkene sokmayacaksın!

Bu adam 750 dolarlık Versace gömlek giymedi de şimdi tutumlu mu oldu? Bu kıyafetler, 330 milyon dolarlık yatının haftalık giderinin 5 milyon doları bulduğu gerçeğini örtebilir mi?

Zuckerberg
Bu adam daha birkaç ay öncesinde Facebook Verilerini Satma Skandalı ile Abd Kongresi’nde canlı yayında yargılanmadı mı? Gucci kemer takmadığı için yargılanmıştır belki…
Hatta 116 yaşındaki ihtiyar ve teknoloji fakiri senatörlerin tuhaf sorularına maruz kalmadı mı?     – Ya benim mesene şifremi çaldılar, onu nasıl geri alıcaz.

– rabırtmakkenzi@hotmail adresi dolu diye rabırtmakkenzi_69@hotmail almak zorunda kaldım. Bu adresi benim için boşa çıkarır mısınız? Eğer siz yapamazsanız benim oğlanın arkadaşları fake maille ele geçirecekler haberiniz olsun.

– İSмİм мєLiS 1 γaŞiηdaγiм вİя ÖLÜγÜм вєηİ ÖLdÜяdÜLєя єĞєя вu мaİLİ 10dк İÇİηdє 15 кİŞİγє qÖηdєямєzSєη вuqÜη aкŞaм γaтaĞiηiη вaŞiηda σLaćaĞiм вİя вiÇaкLa Sєηİ ÖLdÜямєк İÇİη qєLєćєĞİм aLLah яizaSi İÇİη єĞєя γσLLaяSaη γaкLaŞiк 4 тaηє Sєηİ Sєωєη кİŞİ Saηa aÇiLaćaк ćuмaятєSİ qÜηÜ σpÜLєćєкSİη zİηćİяİ вσzмa SєωdİĞİη Çσćuк ωєγa кiz Saηa γaяiη Çiкмa тєкLİF єdєćєк(ωє кєSin)

Bana feysten sürekli böyle mesajlar geliyor, ne yapmalıyım?
– Şu linki 10 kişiye göndermezsen Facebook paralı olacakmış.
Mesajı geldi bu doğru mu?

Peki Zuckerberg’in Gizli Tutulan, İnkar Edilen Süper Yatına Ne Demeli?Gözlerinizi hedefinizden ayırırsanız, engelleri görmeye başlarsınız. Engellere odaklanın. Ayrıca insanlar karar verirken gerçekleri araştırmıyor. Onlar, benliklerini tatmin eden bir duyguyu yüzlerce gerçeğe tercih ediyorlar. Neden yanlış yere odaklanıyoruz?

Şimdi bu fotoğrafın paylaşıldığı yer neresi: İnstagram, Facebook, Whatsapp…
Bu şirketler kime ait?
Mark Zuckerberg.

Whatsapp
2014 senesinde 22 milyar dolara Zuckerberg tarafından satın alındı. Hala ücretsiz kullanılıyor. Kimse de demiyor ki, bu adam 22 milyar doları nasıl çıkaracak. Biraz hafızanızı zorlayın! Whatsapp’ta arkadaşınızla yazışırken söz konusu olan ürünle ilgili reklamları karşınıza diğer yan şirketlerinde çıkartmıyor mu? Siz Whatsapp’ta elbise ile ilgili yazışırken, fotoğraf paylaşırken onlarla ilgili reklamlar İnstagram ve Facebook’ta karşınıza çıkar.

Facebook
2004 senesinde Zuckerberg tarafından kuruldu. Halen %24 ile en büyük hisseyi elinde bulunduruyor. En büyük 5. hisse sahibi ise %1.6 ile Bill Gates. He fotoğraftaki gariban, mütevazı adam. 🙂

Facebook’ta karşımıza durmadan reklam çıkıyor. Ayrıca bedelini bilmesek de birkaç ay öncesi verilerin dışarıya sızdırıldığını ve satıldığını yukarıda yazdım.

İnstagram
2012 senesinde Zuckerberg tarafından satın alındı. İnstagram’da artık neredeyse fotoğraf ve video paylaşan normal kullanıcıdan çok satıcı olmaya başladı. Kendi elinizle eklediğiniz satıcılar yetmezmiş gibi bir de durmadan karşınıza çıkan reklamlar evlerden ırak, ömre bedel…

Hepiniz oniomania hastalığına yakalanmış bir şekilde çılgınlar gibi alışveriş yaparken bunu fark edemiyor musunuz? Durmadan tüketimi şirin gösteren politikalarla hayatımızı sabote (baltalama) ediyorlar.

İnstagram, Facebook ya da Whatsapp’ta gezerek bu fotoğrafı paylaşmak, benim subaylık mesleğini seçip, kamuflajlar içinde antimilitarizmden söz etmem kadar komik.

Televizyonların bir çöplük olduğunu anlatan Kanalizasyon Filmi’nin, akacak mecra bulamayarak yine kendisini televizyondan tanıtması kadar gülünç.

Google
1998 senesinde Sergey Brin ve Larry Page tarafından kuruldu.
Android işletim sisteminin sahibi Google bakalım neler yapıyormuş:
Parmak izimiz onlarda.
Ses rengimiz onlarda.
Yüz tanıma ile yüzümüzü biliyorlar.
E-posta ile paylaştığımız tüm dosyaları görüyorlar.
Google Drive ve Google Fotoğraflar ile tüm görsellerimiz bulutta kayıtlı; izleyebilirler.
Gps ve Haritalar ile nerede olduğumuzu biliyorlar.
Cinsiyetimizi biliyorlar.
Yaşımızı biliyorlar.
Aynı kablosuz interneti kullanan tüm aile üyelerinizin davranışlarını analiz edebiliyorlar.

Apple
1976 senesinde Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu. Tıpkı Android gibi bu işletim sistemini kullanan herkesin de bilgileri onların elinde…

Google kurucuları gibi Steve Jobs da çok pahalı giyinmezdi. Ünlü modacı Issey Miyake imzalı siyah kazağından ölene kadar yetecek miktarda, gardırobuna stoklamıştı. Uzun yıllar 1 dolar sembolik ücretle çalışmışken birkaç sene sonra şirketten pahalı bir jet isteyerek herkesi şaşırtmıştır.

Ucuz giyinmesi, her yeni model ürün çıkardıklarında eskisini kırıp çöpe atarak insanları daha çok satın almaya teşvik eden kapitalist ve vahşi bir firma oldukları gerçeğini örtbas etmez.

“Biz Android gibi değiliz. Onlarda yeni versiyona geçmek için yeni telefon almak zorunda kalırsınız. Bizde ise Iphone telefonunuz hangi model olursa olsun son Ios güncellemesini indirebilirsiniz.” diye bas bas bağıran bu firmanın yediği hurma daha birkaç ay önceki haberde ayyuka çıkmıştı:
iOS 11 güncellemeleri, eski iPhone modellerinde hem yavaşlamaya neden oluyor, hem de eski iPhone modellerinde batarya tüketimi kararsızlaşıyor.Asgari ücretle çalışıp taksitle iPhone alan fakirler mi daha zengin? Bill Gates ve Mark Zuckerberg mütevazı da, yoksul olup da tüm parasını kıyafete yatıranlar mı kibirli?

Bunları bırakın da zenginlerin, zengin olduktan sonraki hayatlarını değil, önceki hayatlarını örnek alın. O noktaya gelmeden önce hangi zorlukları yaşadılar. Zengin olduktan sonraki hayatları sizi iyi etmez. Bir zengini örnek alıp yepyeni bir Rolex saat takmanız sizi daha zengin yapmaz. Hatta daha yoksul yapar. Çünkü ikince el olarak aynı paraya satamazsınız.

Mitomaniye yakalanmış insanlar gibisiniz:
Siz Gerçeği Bilmek Değil, Kandırılmak İstiyorsunuz!José Mujica
Dünyanın En Fakir Cumhurbaşkanı:
Uruguay’ın Eski Cumhurbaşkanı Jose Mujica.
Zenginlik denilen kavram banka hesabından ibaret sayıldığından, bu adamın aslında herkesten zengin olduğunu kimse idrak edemiyordu. Oysa TDK’ya “zengin” yazdığınızda yalnızca
“Parası ve malı olan, varsıl.” yazmaz. Aynı zamanda;
“Yararlı veya kendisinden beklenilen, istenilen nitelikleri çok olan.” da yazar.
Evi yok. Kendisinin olmayan bir köy evinde oturuyor. Mesleği çiftçilik. Kuyu suyu içiyor. Maaşının çoğunu fakirlere bağışlıyor. Uçağı, yatı yok. 87 model vosvos’u var, ona piniyor. Koruması, şoförü yok. Banka hesabı, kredi kartı yok. Ele fakir ki, Montevideo’da laylon evde yaşıyor.

Saraysız başkan
Yıllar önce kapından kovduğun fakir ama gururlu genç vardı ya; işte o…
Uçağa binmez, vosvosa piner.
Peki Mujica kuyu suyu içtiği ve fakir olduğu için mi Cumhurbaşkanı seçildi?
Cumhurbaşkanı seçilmeden önce “tarım ve hayvancılık bakanı”ydı!
Onun politikalarıyla 5 yılda Uruguay topraklarının %90’ı tarıma elverişli hale getirilerek değerlendirildi. Bu sayede canlı hayvan nüfusu da gelişti. Bizde yalnızca insan nüfusunu artırmak için gevezelik edilirken, o, insanları doyurmak için gerekli hayvan stoklarını kendi nüfuslarının 13 katına çıkardı. 3.4 milyon Uruguay nüfusunun 13 katı. Bizde canlı hayvan sayısı 55 milyon. İnsan sayısına oranı: %67
Biz, tarım yapmadan hayvancılık yapamayız. Hayvancılık yapmadan ise asla kalkınamayız. Bu yüzden ineklik edip Uruguay’dan inek ithal ediyoruz.

Sanki Bill Gates ve Mark Zuckerberg böyle bir hayat sürüyorlarmış gibi anlatılıyor ya, o tuhafıma gidiyor.

Mujica gerçek anlamda nihilizm hayranı bir adamdır. Peki ondan daha nihilist birisi var mı? Evet. Filozof Diyojen…

Diyojen (Diogenes)
MÖ 400’lerde Sinop dolaylarında yaşamıştır. Hayatı boyunca kinik felsefesinden sapmamıştır. Kinizm, kyon sözcüğünden gelir. Kyon aslen köpek demektir. Onlara göre mutluluğa ancak erdemle ulaşılabilirdi. Erdem (ruhsal olgunluk) ise dünyevi hazları yadsımakla (yok saymak, dışlamak) mümkün olabilecekti. Kinikler, mülkiyet, aile, din vb. değer ve yargıları tamamen reddederler!

Birkaç örnek verirsem onu daha iyi tanımış olursunuz:
      1. Kibirli ve zengin bir adamla dar bir köprüde karşılaşır. Adam Diyojen’e bakıp, “Ben bir serseriye yol vermem,” deyince, Diyojen de kenara çekilir ve “Ben veririm!” der.

      2. Kendisini iyi döşenmiş bir eve götüren adamın “Yerlere sakın tükürme!” demesi üzerine adamın yüzüne tükürerek, “Buradan daha kirli bir yer bulamadım.” demesi meşhurdur.

      3. Güpegündüz elinde lambayla dolaşırken kendisine ne yaptığını soranlara: “Adam arıyorum, adam!” der.

      4. Ev olarak bomboş bir fıçının içinde yaşayan Diyojen, su içmek için tahta kabıyla pınarın başına geldiğinde elleriyle su içen küçük çocuğu gördüğünde haykırarak tahta kabını parçalar.

      5. Diyojen’e bir adamın ne kadar akıllı olduğunun nasıl anlaşıldığını sorarlar:

“Konuşmasından.”
“Peki adam hiç konuşmazsa?”
“O kadar akıllı olanı henüz dünyaya gelmedi!”

Büyük İskender Korinthos’ta “Dile benden ne dilersen!” dediğinde o ünlü sözü sarf etmiştir:
“Gölge etme, başka ihsan (iyilik) istemem!”
İskender,
“Başkası olsan seni öldürmüştüm. Fakat, eğer İskender olarak doğmasaydım, Diyojen olarak dünyaya gelmek isterdim.” der. Anlattıklarım hala yeterli gelmediyse, bir de bu videoyu deneyin:Doktrin: “Bir trene binip, rastgele defolup gitmek istiyorum.” – Attila İlhan