Yaş sardunyalarla açıldı. Sert paçuli kullanımı kısa süre de olsa Jagler’i anımsattı. Dağ lavantasının ardından yasemin çiçeği. Limon rendesi. Parfüm; havaya savrulan toz tanecikleriyle eski kokan bir odaya girildiğinde gıcırtılı tahta sandıktan çıkarılan tozlu siyah-beyaz fotoğrafları burnunuzun dibine getirir.

Orta notalara gelindiğinde tatlı bir sandal ağacı paçulinin tuzlu-talaşlı kokusundan kurtulmak için yukarılara fırlıyor. Burun üşüten naneli bir isle kullanılan tütsüyü hemen hissedersiniz. Üzerinde sigara yanıkları olan eski deri mont kokusu. Açılışta gördüğüm lavanta geri çekilirken kuru bir gül ağacına karışan Çin anasonu tatlılığı. Parfüm yeni oturdu ve alta sıcak ve tatlı baharatlar yerleşti. Tonka fasulyesiyle sağlanan tatlılığın üzerine tarçın serpilmiş.

Sonlara gelindiğinde yumuşak miske karışık elementler. Beyaz bal, Vetiver. Mandalina kabuğu. Limon çiçeği. 

Benzerlikler üzerine;
Guerlain – Shalimar: En çok Shalimar’a yakınlık gösteriyor. Shalimar’daki yağlı deri ve tatlı bisküvi kokuları Obsession For Women’da da mevcut.

Calvin Klein – Obsession For Men: Birçok notada yakınlar. Women kalp notasında yoğun tarçın kullanımına sahip. For Men’in ortaları çok dengeliydi, Women’de ise ortalarda can sıkan yanıklık var.

Caron – Le 3e Homme: Açılışta Caron’un eski ve tozlu kokan yanlarına çok benziyor. Caron’da en büyük farklılık ekşi meyve, yoğun meşe yosunu ve oakmoss kullanımıydı.
24536177648_f87e0083fa_o28229-1-1024x683.jpg
Pozitif:
1) Ortaları saymazsak; açılışı ve sonları müthiş.
2) Kalıcı ve fark edilir.

Negatif:
1) Kalp notasında ortaya çıkan “erimiş naylon” benzeri kokuları sevemezsiniz.
2) Kadın kullanımından çok erkek kullanımına yakın.
3) Koku Shalimar’a çok yakın seyrediyor.
4) Parfüm notalardaki birçok elementi hissettirmiyor.Notalar:
Üst: Fesleğen, Bergamot, Yeşil notalar, Mandalina, Şeftali, Vanilya. (ck: sardunya, paçuli, lavanta, yasemin, limon)
Kalp: Egzotik baharatlar, Yasemin, Kişniş, Portakal çiçeği, Gül, Sandal, Sedir(ck: sandal, tütsü, deri, çin anasonu, gül ağacı, tonka fasulyesi, tarçın)
Baz: Amber, Meşe yosunu, Misk, Vanilya, Vetiver, Tütsü, Misk. (ck: misk, sıcak baharatlar, beyaz bal, vetiver, mandalina kabuğu, limon çiçeği)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Hayvansal, Tatlı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Feminen
Üretim: Eski Formül, Nadir Bulunan
Çıkış Yılı: 1985Koku rengi: Altın
Referans: Tatlı-Baharatlı Deri
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Jean Guichard

Doktrin: “Önemli olan yılda bir gün sevgiliye sunulan bir gül değil; asıl önemli olan senenin üç yüz altmış beş günü sevgilinin bahçesinde bir gül gibi her gün yeniden açmaktır.” – Çar Deli Petro