Açılışı tam bir lavanta bombası. Erkek parfümlerinde çok kullanılmayan vanilya burada iyi harmanlanmış. Berberlerde “tıraş sonrası yüze çarpılan lavantalı kolonyaları hatırlatmadı” dersem yalan söylemiş olurum. Henüz üçüncü dakikada aldığım ıtır ve kekik kokusu “çok erken” dememe neden oldu. Bıraksalarmış da lavanta ve vanilya biraz koklayanı vursaymış! Kakule, fesleğen, paçuli… Benim alabildiklerim bunlar. Ama bu kuru baharatlar umduğumdan çok daha erken çıktılar sahneye!..

Orta notalara gelindiğinde burna en çok çarpan paçuli oldu. Açılışta az kullanıldığını söylediğim paçuli orta notaların omurgası gibi. Kuru selvi ağacı kabuğu alıyorum. Lavanta ve vanilya güdümünde feminen bir koku hayal ederken beşinci dakikadan sonra ve ortalarda da devam eden sert kuruluk ile parfüm başka bir karaktere büründü. Biraz ahşap yüzey kokusu alıyorum. Baz notalarda karşımıza çıkacak gibi görünen kuru bir amber burnuma hafif hafif geliyor. Üstlerde yazılı olan nane şu anda serinliğiyle burnumu üşüttü. Çok az da saman kokusu. Hiç kopya çekmeden, hiç okumadan orta notalardan aldıklarım bunlar.

Sonlara gelindiğinde reçineli çam ağacı almaya başladım. Beyaz ahşap ve yumuşak odunsular parfüme çok yakışmış. Çıkaramadım, çıkaramadım… Sonunda tamam dedim. Bu gaiac ahşabı… Kimse tadını L’Occitane – Eau Des Baux kadar şekerli beklemesin. En az onun yarısı kadar daha kuru… Hayatımda kokladığım en iyi Gaiac ahşabını M. Micallef – Gaiac bana yaşattı. Ayrıca berber koltuğunda tıraşınız bitti. Kalkmak üzereyken sapı ahşap, kılları açık sarı fırçayla yüzünüze sürülen pudra gibi kokuyor. Çok hafif, siyah, en az orijinali kadar gerçekçi bir vanilya. Normalde orijinal vanilya marketlerde satılan toz vanilya kadar baskın ve boğucu kokmaz; bilirsiniz… Her mevsim kullanılabilecek bir parfüm. Bence yalnızca erkeklere uygun. Kuru ot ve baharatlar onu kadın kullanımına uzak tutuyor. Parfüm hem centilmen, hem şımarık. Biraz havalı, çapkın bir yanı var.Pozitif:
1) Parfüm yazılı olan elementlerin tamamını gerçekçi veriyor.
2) Harika nota değişimleri ile Kurkdjian kalitesi göz dolduruyor.

Negatif:
1) Benzerleri çok fazla. Hem taklitleri, hem de bu kokuyu kullanan; bırakın kullanmayı kullanmaktan sıkılan o kadar çok insan var ki!..
2) 90’larda özendiğimiz tüm janti abilerimizi lavantaya boğan ve bu elementi ilk kez erkek parfümlerinde böylesi kadınsı kullanan bu kokunun biraz modası mı geçti ne?..Notalar:
Üst: Bergamot, Tarhun, Kakule, Nane.
Kalp: Lavanta, Portakal Çiçeği, Tarçın, Kimyon.
Baz: Sandal ağacı, Vanilya, Sedir, Tonka fasulyesi, Amber.
Tip: Oryantal, Pudralı, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1995
Koku rengi: Koyu Sarı
Referans: Vanilyalı Lavanta
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Francis Kurkdjian

Doktrin: “Düşüncelerinizin ne kadar güçlü olduğunun farkına varsanız, bir daha aklınızdan hiç negatif düşünceler geçirmezdiniz.” – Peace Pilgrim