Çok tatlı çikolatayla açıldı. Dior Homme – Intense kokluyor gibiyim. Yoğun iris çiçeği. Ocakta erimiş, dibi tutmuş çikolata. Bilindik Fahrenheit’taki salatalık nerede acaba? 10. dakikada tütsü ve opoponax reçinesi. Açılış ağır oldu bende.

Orta notalara gelindiğinde yanık karamelin altından lavanta bombası. Christian Dior – Oud Ispahan’daki tütsüyü de aldım. Acaba tasarımcıları aynı mı?.. Dior bu parfümde bana iki kokuyu da hatırlatarak üç parfümü birden yaşattı. Koyu derili çikolata ne kadar güzel… Ayrıca yanık kek kabuğu. Özel ve pek bilinmeyen bir Homme Intense versiyonu var: Dior – Homme Intense (Black Collar Vintage) Ona o kadar yakın seyrediyor ortaları. Onun gibi, böyle acı-tatlı-koyu çikolatalı ruj gibi.

Sonlara gelindiğinde kuru papatya. Vanilya, tarçın ve balla zaten yeterince tatlı olan parfümü aynı eksende bitiriyorlar. Kolumda parfüm yok da her an yalayabileceğim tatlı var gibi. Bol şekerli ekmek tatlısını siyah çaya batırmışsınız gibi kokuyor. En son böyle sonlandı.

Benzerlikler üzerine;
Christian Dior – Homme Intense (Vintage): Açılıştaki yoğun iris çiçeği ve çikolata kokuları benzer.

Christian Dior – Homme Intense (Black Collar Vintage): Ortalardaki acı-tatlı-koyu çikolatalı ruj benzerlik gösteriyor.

Christian Dior – Oud Ispahan: Ortalardaki tütsüde yakınlar.

Bilindik Fahrenheit’a alışık olanlar bu parfümde dumura uğrar. Yoğun ve tatlı kokuları sevmeyenler dumura uğrar. Sexi, serseri, çapkın kokusu. Ama gene de Intense gibi piyasada yer etmiş bir kokunun benzeri ile sokaklara atılmak iyi bir fikir olmayabilir.

Sonunda içeriğini okudum ve tahminim doğru çıktı. Tasarımcıları aynı: İki parfümün yaratıcısının da François Demachy olduğunu biliyorsak ve Intense 2007, Fahrenheit 2014 yılında üretilmişse Fahrenheit Le Parfum’ün kötü bir Intense kopyası olduğunu söyleyebilirim. Daha yapış yapış ve şekerlenmiş bal eklenmişi…Pozitif:
1) Çok sıcak, çok şekerli; bundan hoşlananlar olabilir.

Negatif:
1) Intense ile kıyaslarsak ilk yaratılan Fahrenheit olsaydı puanım 4* olurdu. Ama öykünen Fahrenheit ve hem de kötü kopya.
2) “Intense 5* almıştı, o zaman Fahrenheit ilk üretilse neden 4* alır dediniz?, 5* olması gerekmez mi?”  – Evet ama onun kadar muhteşem harmanı yok!Notalar:
Üst: Pembe biber, Limon, Lavanta. (ck: çikolata, iris çiçeği, tütsü, opoponax reçinesi)
Kalp: Menekşe yaprağı, Deri(ck: karamel, lavanta, deri, ıslak kek)
Baz: Vanilya, Burbon, Amber, Gaiac ahşabı, Huş ağacı, Sedir, Paçuli, Misk(ck: papatya, vanilya, tarçın, bal, çay)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Pudralı, Tatlı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2014Koku rengi: Bal
Referans: Ballı Ruj
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: François Demachy

Doktrin: “Dünyanın en zor üç şeyi şunlardır: Sır tutmak, kusur bağışlamak, boş vakitlerini değerlendirmek.” – Chillon