23: Açılışının %100 Issey Miyake – L’Eau D’Issey Pour Homme (1994)’ye benzediğini söylesem abartmış olmam. Ondaki tatlı mandalina ve yumuşak reçineler bunda da var. Arkadan cam macununu andıran sentetik kokular eklenmiş. 10. dakikada tatlı notalar hafif geri çekilerek ozon ve deniz tuzu kokusu ortaya çıktı. Ozon: Sıkıştırılmış hava etkisi ve aldehitlerden* oluşur. Ozon ve aldehitler kozmetik sektöründe en çok kullanılan yöntem olan laboratuvar ortamında yaratılmış elementlerdir.

İki saat sonra deniz tuzuna bulanmış ıslak taşları andırıyor. Yalnız parfümün ismi bu olmasaydı içinde bunlar var diyemezdim. Mandalina, adaçayı, kişniş, safran ve sardunya gibi elementlerin Issey Mikaye’de olduğunu düşünürsek bu parfümün de bu karmayla karışık koktuğunu tahmin edebiliriz.

1994 yılında piyasaya sürülen Issey Miyake’nin kötü kopyası olduğunu düşündüğüm Sea Stone, eğer aradığımız Issey Miyake gibi ferah bir kokuysa bunu bize yaşatıyor. Scentlinq’in 2013 yılında kurulduğunu düşünürsek kimin kimi örnek aldığını da kolaylıkla anlarız.

Pozitif:
1) Ferah ve enerjik ve biraz da huzur veren bir koku arıyorsanız buldunuz. Issey Miyake’ye benzemesi onu kötü koku yapmaz.

Negatif:
1) Issey Miyake gibi kokmak, deniz taşı gibi kokmak demek değildir.
2) Böylesine bir kokuya “yosun” gibi çok gerekli bir elementi koymamaları üzücü.

Tip: Fresh, Meyveli, Sucul, Pudralı, Tatlı.
Koku rengi: Gri
Kullanım Alanları: Havuz Kenarları, Lüks Mekan Tuvaletleri, Masaj Salonları, Hamamlar, Deniz Tuzu Satıcıları.
Doktrin: “Bakakalırım giden geminin ardından; atamam kendimi denize, dünya güzel; serde erkeklik var, ağlayamam.” – Orhan Veli