Katran karası açılış enteresan. Arkasından mavi mürekkep kokusu. Küflü kokular, reçinelerin elementlerde kullanıldığı anlamına geliyor. Storax reçinesi. Cruel Intentions’un açılışını andıran ıslak kül kokuları. Hep tatlı kullanımına alıştığım tütün bu kez sert ve acı… Yoğun öd ağacı kullanımı. Oud Serisi yaratan Kürkçüyan’ın Maison Francis Kurkdjian – Oud Cashmere Mood parfümü kadar olmasa da yoğun öd kullanımı var. Her parfüm ödü bu kadar yoğun kullanmıyor. Kimisinde lokum kıvamıyla sandal ağacına yakın seyrederken (kokucuk) kimisinde de rutubetli küf kokusuna rahmet okutan sertlikte (Oud Cashmere Mood) oluyor. On beşinci dakikaya girilirken beliren tatlılık, kalp notasında daha da yükseleceğini deklare (bildiri) etmiş oldu.

Orta notalara gelindiğinde vetiverin nemiyle ıslandı. Vetiver, Sycomore gibi yanık ve acı kullanılmamış, daha yumuşak ve kuru saman kıvamında. Diğer parfümlerde olmadığı kadar Chergui’ye burnum alıştı ve üzerimde yokmuş gibi hissettim. Yanıma yaklaşanların kokusunu alabildiğini görerek kalıcı ve fark edilir olduğuna inandım. Kahve yanığını andıran kumlu kokular. Yumuşak tatlı deri kokuları. Esrarı andıran karmaşık puro kokuları. Tarçın benzeri hafif kuru baharatlar. Akışkan kakaonun kurumuş hali. Tonka fasulyesi ile sağlanan yumuşak tatlılık. Kişniş.

Sonlara gelindiğinde hem çok sert ve karanlık, hem yumuşak ve açık; böyle bir kokuyu nasıl yapmışlar hayret!.. Chergui, siyah bir lokum olsaydı ancak böyle kokardı. Yalnız ortaları, açılışından daha tatlı ve uyumlu. Ihlamur ve kuru otlu baharatlar alıyorum. Itır ve kuru saman kokusu. Parfüm gerçekten çok güzel; çok güzel de bitti zaten. Açılışı, orta ve sonları, tamamı çok iyiydi. Yumuşak deri kokusu eskitme çantalardaki yıpranmış acı deri kokusuna döndü. Papirüs kokusu. Adaçayına benzeyen kokularla sonlanan parfüme kekik benzeri kuru baharatlar da eklenmiş.

Kadın kullanımına yakıştıramadım; isteyen gene de deneyebilir. Koku şık giyinmiş sert karakterli erkeklere uyabilir. Takım elbise ya da siyah spor kıyafetle çok güzel olur.

Chergui’yi kullanmam; ama çok beğendim. “Neden kullanmazsın?” derseniz; herkesin sevdiği ve kendisini iyi hissettiği kokular vardır. Parfümü sevdiren, koku moleküllerini yaratan kimyasal bileşenlerin ortaya çıkardığı sonuçlardır. Aşk da kimyasal bir tepkimedir. Bende aşk hissi yaratmadı demek!..

Kullanırsanız güzel övgüler alacağınızı garanti edebilirim. Ancak sürdüğümde beni başka diyarlara götürmedi; bu yüzden kullanamam…Pozitif:
1) Parfüm, hem sert ve erkeksi hem yumuşak ve tatlı; karşınızda Sihirbaz Sheldrake.
2) Başka diyarlara götürmese bile kullanıcısına güç ve güven veriyor. Tüm gün pahalı koktuğumu hissettim.

Negatif:
1) Açılışındaki itici kokuları geçiştirmek için parfüm çıkmadan 60 dakika önce sıkılmalı.Notalar:
Üst: Sandal ağacı, Gül, Tütün yaprağı, Ardıç meyvesi. (ck: reçineler, katran, tütün, öd ağacı)
Kalp: Amber, Deri, Bal, Misk(ck: vetiver, kahve, deri, puro, kakao, tonka fasulyesi, kişniş)
Baz: Iris çiçeği, Saman, Adaçayı, Tütsü(ck: ıhlamur, ıtır, saman, adaçayı, papirüs, kekik)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Gurme, Meyveli, Çiçeksi, Tatlı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2001
Koku rengi: Katran
Referans: Tatlı Zift
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Christopher Sheldrake

Doktrin: “Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir.” – Aldous Huxley