Açılışta zambak, daha ziyade su zambağı karşıladı beni. Çok yumuşak, zarar vermeyen, rahatsız etmeyen çiçekler. Kadın kullanımına uygun görünse de çok feminen yapıda değil bu çiçek kokuları. Yeşillikler; çim biçme makinesinin üflecinden havaya yükselen parçalanmış çimleri andırıyor. Biraz gri misk geyiği kokusu. Kakule ya da ona çok yakın bitkilerin tatları enteresan. Biraz toz halinde karabiber taneleri, biraz da kehribar. Açılışta aldıklarım bunlar. Çok görkemli değil. Evet! Ama benzerine rastlamadığım bir biçimde rahatsız etmeyen çiçeklerle donatılmış bir eser.

Orta notalara gelindiğinde çiçekler geri çekildi. Kimyon ve kekik kullanımı ilgi çekici. Bu kimyon kullanımı kızarmış ekmeğin içine kıyılan kokoreçe katılan gibi değil de, yeni çekilmiş serin, taze süt kaymağının üstüne serpilen kimyon kıvamında. Eski tip pastanelere girdiğinizde arkadaki imalathaneden yayılan pasta kreması gibi kokuyor. İkiye yardığınız yarım elmanın çekirdekli kısmı gibi kokuyor.

Sonlara gelindiğinde koku kalıcılığını önemli ölçüde yitirdi; aynı zamanda vuruculuğunu da! Eau Fraiche ile ilk kez karşılaşıyorum. Bu kokular geneldebaştan sonra fresh teması üzerine kurulu kokulardır. Bu parfüm çıktıktan bir yıl sonra cologne versiyonu da piyasaya sürüldü. Bu bile bu kadar hafifken o nasıldır bilemiyorum. Notaların sonunda yazılı olan sediri ben karabiber ağırlığıyla üst notalarda yazmıştım. Şimdi sedir yok. Daha çok vücut losyonu, el kremi benzeri bir koku kaldı. Bebek pudrasını andırıyor. Kokusunu sevmeyen çok az kişi çıkacaktır. Hoş bir koku. Hem çiçeksi olup, hem bu kadar rahatsız etmeyen ender kokulardan. Kadın kullanımına daha yakın. Üst ve baz notaları kesinlikle feminen. Yaz mevsimine ve sıcak havalara uygun. Dördüncü saatten sonra tazelenmesi gereken hafif bir yapıda. Tabi bu durumda notalar arası geçişleri yıpratacağından baz notasını hissetmenizin süresi sıkıldığı andan itibaren altı saat daha uzayacaktır.
ozitif:
1) Uygun fiyata, piyasadakilere pek benzemeyen, ferah bir çiçeksi parfüm buldunuz.

Negatif:
1) Kalıcılık ve fark edilirlik çok düşük.
2) Kalp notasında bir çiçeksiden beklenmeyecek şekilde fresh yapısına uyumsuz elementler karşımıza çıkıyor.Notalar:
Üst: Bergamot, Kakule, Kişniş.
Kalp: Soyut çiçeksi notalar.
Baz: Amber, Sedir ağacı.
Tip: Çiçeksi, Fresh, Pudralı, Baharatlı, Odunsu
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2008Koku rengi: Gri
Referans: Tatlı Kekik
Konsantrasyon: Eau Fraiche
Parfümör: Olivier Polge
Doktrin: “Herkes benim düşünceme katılırsa yanılmış olmaktan korkarım.” – Oscar Wilde