00: Buhara – Zümrüt Serisi Esans, Hacı Misi koku yorumları, Buhara marka kokuların incelemesi ve yorumlarının yayınlanması.

Her ne kadar ateist olsak da küçüklüğümüzden beri hepimizde anısı olan bu değerli ürünleri yorumlamamak olmazdı. Dedelerimizden kokladığımız, cami önlerinden hatırladığımız, bayramlarda odalara sinmiş olan bu yoğun alkolsüz esanslarını tarafsız bir dille inceleyerek; kimi zaman ciddi, kimi zaman nükteli üslubumla sizin beğeninize sunacağım.

Buhara Esans – Zümrüt Serisi:
01) Buhara – Beyaz Misk
02) Buhara – Cuma Rüzgarı
03) Buhara – Ruh El Misk
04) Buhara – Amber
05) Buhara – İğde
06) Buhara – Nar Çiçeği
07) Buhara – Gül
08) Buhara – Dua El Cennet
09) Buhara – Misk-i Amber
10) Buhara – Makam-ı İbrahimPozitif:
1) Bizi eskilere götüren hoş kokulara sahip bir koleksiyon.
2) Kimine göre fazla yoğun olsa da, bazı kokularının kaliteli olduğunu burnum gördü.

Negatif:
1) Kullanım alanları kısıtlı.
2) Genelde bu tür kokular “din” ile bağdaştırılmaya çalışılıyor.Doktrin: “Esirgeyen, koruyan Allah’ın adıyla. Allah’ın, devlet güneşini Türk burçlarından doğurmuş olduğunu ve Türklerin ülkesi üzerinde göklerin bütün dairelerini döndürmüş olduğunu gördüm. Allah onlara Türk adını verdi. Ve yeryüzüne hakim kıldı. Cihan imparatorları Türk ırkından çıktı. Dünya milletlerinin yuları Türklerin eline verildi. Türkler Allah tarafından bütün kavimlere üstün kılındı. Hak’tan ayrılmayan Türkler, Allah tarafından hak üzerine kuvvetlendirildi. Türkler ile birlikte olan kavimler aziz oldu. Böyle kavimler, Türkler tarafından her arzularına eriştirildi. Türkler, himayelerine aldıkları milletleri, kötülerin şerrinden korudular. Cihan hâkimi olan Türklere herkes muhtaçtır, onlara derdini dinletmek, bu suretle her türlü arzuya nail olabilmek için Türkçe öğrenmek gerekir..” – Kaşgarlı Mahmud, Divanü Lügati’t-Türk’e böyle başlar